ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 11:53

Palandöken: "Kaçak sigara esnafın belini büktü"


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, kaçak sigaradan esnafın son aylarda daha çok mağdur olmaya başladığını ve sigaradaki kaçak oranının yüzde 20’lere vardığını söyledi.

    Palandöken konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Esnafımız kaçak satılan sigara ve tütün mamullerinden oldukça zarar görüyor. Kaçakçılıkla mücadele konusunda son dönemde atılan birçok olumlu adıma rağmen problem endişe veren boyuta ulaştı. Özellikle kaçak sigara artık sudan ucuza sokaklarda satılıyor. Bir yandan, kayıtlı ekonomiyi büyütmeye yönelik çeşitli adımlar atılırken, diğer yandan kaçakçılık artmaya devam ediyor.” dedi.

    KAÇAKÇILIK DERDİ BİTMEDİ

    On binlerce perakendeci esnafının kaçakçılıktan çektiği derdin bir türlü bitmediğinin söyleyen Palandöken, şöyle devam etti: “Özellikle kaçak sigara ticareti dürüst esnafın belini büktü. Esnafın gelirinin yarıdan fazlası tütün mamullerinden geliyor. Kaçak sigara maalesef artık yurdun her yerinde rahatlıkla bulunabiliyor, her köşe başında satılabiliyor. Bir yandan sokak köşelerinde ve semt pazarlarında açılan tezgâhlarda veya ellerinde çantalarıyla kahvehaneleri kapı kapı dolaşan kişilerce 1.5 - 2 liraya kaçak sigara satılırken; diğer yandan dürüst esnaf hem harcını, vergisini ödemeye hem de evine para götürmeye çalışıyor. Kaybeden sadece esnafımız değil, topyekûn halkımız. Esnafımıza verdiği zararının yanında, kaçak sigaradan dolayı oluşan vergi kaybı her yıl yaklaşık 5 milyar lirayı aştı. Yılda 20 milyar lira sigaradan vergi toplayan Maliye’nin kaçak oranı arttıkça kaybı da büyük oluyor. Kapımızın önünde sigara satışı önlenmeli. Vergisini veren tekel maddeleri satan esnaf zarar ediyor.”

    “RUHSAT ÇIKARMADA ZORLUK”

    TESK Başkanı Palandöken, bulunan kaçak sigara 2009 yılında 10 milyon paket iken, bu sayı her yıl giderek yükseldiği ve 2012 yılının ilk 8 ayında 159 milyonu aştığını kaydetti. Palandöken, “Son 4 yılda 400 milyonun üzerinde kaçak sigara yakalandı. Hiçbir müdahale yapılmadan tezgahta kaçak sigara satışı yapılan caddelerde bu işi dükkanında ruhsatlı yapan esnafın ruhsat almasında zorluk çıkartılması anlaşılabilir bir şey değildir. Mesleğini yapanlara kolaylık sağlanmalı, kaçağın önlenmesi için de en sert yaptırımları uygulamak zorundayız. Bu haksızlığı durdurmak için atılması gereken adımlardan en önceliklisi; kaçağın ülke sınırlarından içeri girişine engel olmaktır. Çünkü, kaçak yurda girdikten sonra mücadele çok zor. Ayrıca yurt çapındaki kontrol ve denetimler artırılmalıdır.” açıklamasını yaptı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER