ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 11:47

Pala, dilenciler konusunda bilinçli olunmasını istedi

Pala, dilenciler konusunda bilinçli olunmasını istedi


Bayburt Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hayrettin Pala, Ramazan ayında çevreden gelen dilenciler, çalışan, çalıştırılan çocuklar ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

    Pala'nın açıklamasında "Bu insanların çok azı ilimizde sürekli ikamet etmektedir. Dilenenlerin dilenciliği geçici bir ihtiyaç ya da muhtaçlıktan değil, bir iş olarak görmeleri ve sürekli aynı işi yapmaları, sosyal sorun olan dilenciliği süreli ve sınırlı olmaktan çıkarıyor. Halkımızın saf, masum duygularla 'sadaka' niyetiyle yapmış olduğu yardımlar, insani vicdani ve dini duygularla yapılıyor. Dilenciler ise bu durumu çok iyi bildikleri için özellikle Ramazan ayında dini duyguları yoğun olarak kullanmaktadırlar." ifadeleri yer aldı.

    İyi niyetle yapılan yardımların çocukları sokağın tehlikelerine açık hale getirdiğini belirten Pala, şöyle devam etti: "Çocukların yaptığı dilencilik sürekli aynı işi sokakta yaptıklarından onları sokağa mahkûm etmiş oluyor. İlimizde yaşayan vatandaşlarımızın dini hassasiyetlerini suistimal eden insanların bu tür faaliyetlerde bulunması hoş olmayan ve kabul edilmeyecek bir durumdur. Vatandaşlarımızın bu konuda bilinçli olmaları ve dilenciler ile çalışan çocukları incitmeden kırmadan ilgili kurumlara yönlendirmeleri gerekir. Özetle, yoksulluk ve dilencilik arasındaki farkı iyi bilmemiz ve gerçek yoksul, muhtaç düşkün ile dilenciliği ayırt etmemiz gerekiyor." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER