ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mart 2013 Pazar 09:42

Pakistanlı öğrenciler ''en güzel Türkçe'' için yarıştı


Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği tarafından bu yıl 11. kez düzenlenecek Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, Dil ve Kültür Şöleni'ne katılmak isteyen Pakistanlı öğrenciler ''en güzel Türkçe'' için ter döktü.
     Pakistan'da başkent İslamabad'da düzenlenen Türkçe Olimpiyatları, Dil ve Kültür Şöleni Pakistan elemelerinde 150 öğrenci, Türkçe konuşma, yazma, şiir okuma, şarkı söyleme ve özel beceri dallarında kabiliyetlerini sergiledi.
     Final törenine, Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi Babür Hızlan, Azerbaycan'ın İslamabad Büyükelçisi Daşkın Şakirov, yarışmaları izlemek amacıyla Türkiye'den gelen, bürokrat, akademisyen ve iş adamlarından oluşan heyetin yanı sıra Pakistan'da yaşayan Türk vatandaşları katıldı.
     İki ülkenin milli marşlarının okunmasının ardından Pakistanlı öğrencilerin sahnelediği Pakistan milli oyunları ve Türk halk oyunları ile çeşitli parodi ve skeçler, seyirciler tarafından beğeniyle izlendi.
     Türkçe şarkı söyleme dalında Pak-Türk Lahor Lisesi 11. sınıf öğrencisi Seyyid Haydar Sultan, İbrahim Tatlıses'in "Yanlızım Dotlarım" şarkısıyla birinci olurken, şiir okumada Pak-Türk Okulu Lahor Kız Lisesi 10. sınıf öğrencisi Ümine Asıf şair Serdar Tuncer'in "Ne çare" şiiriyle birinciliği elde etti. En iyi Türkçe konuşmada Pak-Türk Okulu Karaçi şubesinden Ömer Faruk, Türkçe yazmada Pak-Türk Okulu İslamabad şubesinden Hasan Abbas, Türkçe dil bilgisinde Pak-Türk Okulu Ketta Lisesi öğrencisi Sermed Ayazhan ve özel beceri dalında Pak-Türk Okulu Khairepure şubesi öğrencisi Furkan Şakih ve Usame Han finallerin birincisi oldu.
     Birinci olan öğrencilere ödülünü İslamabad Büyükelçisi Hızlan, ikinci olan öğrencilere ise ödüllerini Azeri Büyükelçi Şakirov verdi.
     Tören sonunda konuşma yapan Büyükelçi Hızlan, Türkiye'de yapılacak finallerde Pakistanlı öğrencilerden başarı beklediğini ifade etti.
     Öğrencilerin sundukları eserlerle keyifli dakikalar geçirdiklerini belirten Hızlan, "Bu çocukları yetiştiren öğretmenleri kutluyor ve ellerinden öpüyorum. Türkçe sevdalısı olmuş öğrencilerimizi tebrik ediyor, bu alanda gösterdikleri başarıları hayatın diğer alanlarında da göstermelerini diliyorum'' dedi.
     Yarışmalar sonucunda branşlarında başarılı olan 12 Pakistanlı öğrenci Mayıs ayında Türkiye'de yapılacak 11 Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Dil ve Kültür Şöleni'nde Pakistan'ı temsil edecek.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER