ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2013 Pazar 18:36

Pakistanlı Malala, İngiltere'de ameliyat oldu


Pakistan'da geçen yıl Taliban tarafından başından vurulan ve İngiltere'de tedavi edilen 15 yaşındaki Malala Yusufzay'ın kafatasına metal plaka yerleştirildi.
     Malala'nın tedavi gördüğü, İngiltere'nin Birmingham şehrindeki Kraliçe Elizabeth Hastanesi'nden yapılan açıklamada, genç kızın dün iki ayrı ameliyat geçirdiği ve kafatasındaki boşluğa titanyum plaka yerleştirildiği kaydedildi. Malala Yusufzay'ın 5 saat süren ameliyatının başarılı geçtiği açıklandı.
     Başına isabet eden kurşun nedeniyle sol kulağı tamamen duymayan Malala'ya başka bir ameliyat daha yapılması ve kulak boşluğuna elektronik bir aygıt yerleştirilmesi planlanıyor.
     Taliban tarafından vurulduktan sonra Pakistan'da bir hafta boyunca tedavi edilen ve kafatasına isabet eden kurşun çıkarılan Malala için İngiliz hükümeti yardım teklif etmişti. Malala bunun üzerine geçen yıl Ekim ayında, kurşun yaralanmalarıyla ilgili özel bir travma merkezi bulunan ve askerlerin de tedavi edildiği Birmingham'daki Kraliçe Elizabeth Hastanesi'ne getirilmişti.
     Pakistan'ın Svat bölgesinde okulundan dönerken vurulan Malala Yusufzay, ülkesinde kız çocuklarının eğitimi için yürüttüğü kampanyalar dolayısıyla sembol isim haline gelmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER