ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 18:50

Pakistan'da uyuşturucuyla mücadele zirvesi


Pakistan'ın başkenti İslamabad'da düzenlenen Uyuşturucuyla Mücadele Bölgesel Bakanlar Konferansı'nda, katılımcı 13 ülke, uyuşturucuyla ortak mücadele bildirgesi imzaladı.

Pakistan Hükümeti'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen zirveye katılan Türkiye, Afganistan, Azerbaycan, Çin, Hindistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Rusya ve Özbekistan'dan bakan ve üst düzey yetkililer, uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadelede ortak hareket edilmesi, bilgi ve tecrübe paylaşımı yönünde işbirliğinin artırılması konularında görüş birliği sağladı.
    
Konferansın açılış konuşmasını yapan Pakistan Dışişleri Bakanı Hına Rabbani Khar, uyuşturucuyla mücadelenin terör ve organize örgütleri doğrudan ve dolaylı yollardan beslediğini belirterek ülkelerin birbirleriyle iş birliği yapmadan uyuşturucuyla mücadelede başarı sağlamanın mümkün olmadığını söyledi.
    
Konferansın olumlu sonuçlarının kısa süre içinde görülmeye başlayacağını ifade eden Hkar, katılımcı ülkelerin sergilediği performansın önemine dikkati çekti.
    
Konferansta söz alan katılımcılar, ülkelerinin uyuşturucuyla mücadele politikalarını ve bu konuda elde edilen sonuçları paylaşarak görüş alışverişinde bulundu.
    
     Türkiye'den İçişleri Bakanı Şahin katıldı
    
Konferansa Türkiye'den katılan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin yaptığı konuşmada, uyuşturucuyla mücadelede Türkiye'nin çalışmalarını aktardı.

Türiye'nin dünyanın önemli uyuşturucu güzergahlarından biri olduğunu söyleyen Şahin, güvenlik güçlerinin son yıllarda yürüttüğü sistemli çalışmalar neticesinde uyuşturucu kaçakçılığına büyük darbe vurulduğunu kaydetti.
    
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi raporlarına göre, Türkiye'nin uyuşturucu ve insan kaçakçılığıyla mücadelesinde dünyanın en başarılı iki ülkesinden biri olduğuna işaret eden Şahin, Türkiye'nin uyuşturucuyla mücadelede ülkeler arası iş birliği yapılmasına büyük önem verdiğini ifade etti.
    
Uyuşturucu ticaretinin küresel getirisinin 350-400 milyar dolar olduğuna işaret eden Şahin, uyuşturucudan elde edilen kaynakların önemli kısmımın terörist örgütlere ve organize suç örgütlerine aktarıldığını belirtti.
    
Türkiye'de PKK-KCK, DHKP/C, TKP/ML gibi örgütlerin gelir kaynağının uyuşturucu ticaretinden sağlandığını, PKK-KCK terör örgütünün uyuşturucu ticaretinin tüm aşamasında bulunduğuna değinen Şahin, ''Uyuşturucuyla mücadelele doğrudan terörle mücadeledir, bütün güvenlik teşkilatımız etkin ve kararlı şekilde bu konunun üzerine gidecektir'' dedi.
    
13 ülkenin bakanları ve üst düzey yöneticilerinin bir birleriyle ikili görüşmeler gerçekleştirdiği konferans sonunda uyuşturucuyla mücadele ortak bildirgesi imzalandı.
    
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER