ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Ocak 2014 Cumartesi 00:00

Pakistan'da silahlı saldırı


Pakistan'ın Karaçi kentinde motosikletli saldırganlarca düzenlenen iki ayrı silahlı saldırıda 6 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.
Kentin en işlek karayolu üzerinde yerel saatle 18.00 sularında düzenlenen ilk saldırıda seyir halindeki bir aracın yolunu kesen saldırganların açtığı yaylım ateşi sonucu 3 politikacı öldü, bir politikacı yaralandı.
AA'ya konuşan üst düzey polis yetkilisi Pir Muhammed Şah, saldırıda hayatını kaybedenler arasında ülkedeki ana İslami partilerden İslam Ulema Cemiyeti'nin (İUC) İl Genel Sekreteri Müftü Osman Yar Han'ın da bulunduğunu söyledi. Şah, saldırının kentte düzenlenen çok sayıdaki mezhep temelli suikastlerden biri olduğunu belirtti.
Saldırının ardından gün içinde motosikletli kişilerce düzenlenen ikinci saldırının hedefi ise Express TV adlı televizyon kanalı oldu. Saldırganların açtığı ateş sonucu, minibüste bulunan 3 Express TV çalışanı hayatını kaybetti. Bu, geçen yıldan bu yana kanal çalışanlarınını hedef alan ücüncü saldırı oldu. Express TV Haber Direktörü Fahad Hüseyin, yaptığı açıklamada devletin, kanal çalışanlarını korumada başarısız kaldığını söyledi.
Televizyon kanalına yönelik saldırının sorumluluğunu Pakistan Talibanı olarak da bilinen Tehrik-i Taliban Pakistan örgütü üstlendi. Örgüt lideri İhsanullah İhsan, bilinmeyen bir yerden basın mensuplarına telefonla yaptığı açıklamada, saldırının örgüt tarafından düzenlendiğini belirtti.
Onlarca yıldan beri süren mezhep çatışmalarında binlerce kişinin öldüğü Karaçi'de sadece son iki yılda düzenlenen saldırılarda yüzlerce Sünni ve Şii hayatını kaybetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER