ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2012 Salı 15:17

Pakistan Türkiye'ye bedel ödeyecek


Pakistan'da Yüksek Mahkeme, Karaçi limanında alıkonulan Karedeniz Enerji Grubu'na ait Karkey ve Ali Can Bey gemilerinin hükümete olan borçlarından Pakistan Mali Sorumluluk Bürosu'nun (NAB) sorumlu olduğuna hükmetti. Yüksek Mahkeme kararına göre, Türk enerji gemilerinin ülkeden ayrılması durumunda hükümetin alacakları NAB tarafından karşılanacak.
    
Pakistan Yüksek Mahkemesi Başyargıcı İftihar Muhammed Chaudhry başkanlığında toplanan mahkeme, Karadeniz Grubu'nun hükümete borcunun faiziyle birlikte 120 milyon dolar olduğunu, söz konusu alacağın karşılanmadan gemilerin gönderilmesi durumunda hükümetin zararın NAB tarafından tazmin edileceğine hükmetti.
    
NAB tarafından geçen ay sonuçlanan soruşturmaya göre, Karadeniz Grubu'nun hükümete borcu 17,2 milyon dolar olarak belirlenmiş, bu borcun ödemesi durumunda enerji gemilerinin Karaçi limanından ayrılabileceğine karar verilmişti.
    
Yüksek Mahkeme'nin son kararıyla Kaya Bey ve Ali Can Bey gemilerin Pakistan'dan ayrılması hükümetin alacağını tahsil edene kadar durdurulmuş oldu. Mahkemenin gerekçeli kararı önümüzdeki günlerde açıklanacak.
    
AA muhabirinin edindiği göre, NAB yetkililerinin Yüksek Mahkeme'ye verdikleri raporlarda Türkiye ile Pakistan arasındaki ilişkilerin önemi vurgulanırken, Türkiye'nin İslamabad Büyükelçiliği'nin tüm gelişmelerden haberdar edildiği belirtildi.
    
2010 yılının Kasım ayında Pakistan'a gelen Kaya Bey ve Ali Can Bey gemileri, enerji dar boğazındaki Pakistan'a 250 megavatt enerji sağlamayı amaçlıyordu.
    
Pakistan Yüksek Mahkemesi'nin "ülkedeki tüm enerji kiralama ihalelerini usulüne uygun yapılmadığı gerekçesiyle iptal etmesi" kararı üzerine Türk enerji gemilerinin sözleşmesi askıya alınmıştı.
    
Karadeniz Enerji Grubu yetkilileri geçen ay Pakistan hükümeti ve NAB ile anlaşarak platformların sökülmesine başlamıştı. Bu aşamada, muhalefet partisinden bir milletvekili şirketin faiziyle birlikte ödemesi gereken miktarın 220 milyar rupi yani 229 milyon dolar olduğunu iddia ederek itirazda bulunmuş, konu yargıya taşınınca Yüksek Mahkeme iki geminin ülkeden ayrılmasına yasak getirmişti.
    
Bu arada, daha önce uluslararası tahkime gitmeyeceğini açıklayan Karkey şirketinin, Yüksek Mahkeme'nin aleyhte kararı sonrası konuyu uluslararası tahkime taşıyacağı ifade ediliyor.
    
Türk enerji gemilerinin Pakistan'daki yatırımları, Türkiye-Pakistan ticari ilişkilerindeki en büyük yatırım olma özelliği taşıyordu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER