ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 21:00

Pakistan Talibanı ile müzakere süreci


Pakistan hükümeti, Tehrik-i Taliban Pakistan örgütü ile barış müzakerelerini doğrudan yürütecek yeni heyeti belirledi.
İçişleri Bakanı Nisar Ali Han, Pakistan Talibanı heyeti üyeleri Sami-ul Hak,Prof.Dr. İbrahim Khan ve Mevlana Yusuf Şah ile bir araya geldi. Toplantının ardından örgüt ile doğrudan temas sağlaması öngörülen yeni hükümet heyetinin üyeleri açıklandı.
Yeni heyette, mevcut heyetten sadece Pakistan'ın eski Kabil Büyükelçisi Rustam Şah Mohman yer alırken, Liman ve Denizcilik Bakanlğı Sekreteri Habibullah Khan Khattak, Başbakan Şerif'in sekreterlerinden Fawwad Hassan Fawwad ile yine başbakanın aşiretler bölgesinden sorumlu sekreteri Arbab Arif, diğer yeni üyeleri oldu.
Yeni heyetin Kuzey Veziristan bölgesine giderek örgüt ile doğrudan temasa geçmesi bekleniyor. Heyette ordu kanadından üye bulunmamasına karşın dün Başbakan Şerif ile bir araya gelen Genelkurmay Başkanı Raheel Şerif, sürece desteklerinin tam olduğunu yinelemişti.
Pakistan Talibanı ile barış müzakerelerini başlatmak amacıyla Başbakan Navaz Şerif, 29 Ocak'ta Ulusal Meclis'te yaptığı konuşmada, dört kişilik müzakere heyeti oluşturulduğunu açıklamış, daha sonra örgüt bu adıma olumlu cevap vererek kendi heyetini duyurmuştu. Ancak örgüt daha sonra kendisine yönelik operasyonların devam ettiği gerekçesiyle Haziran 2010'dan bu yana elinde tuttuğu 23 sınır muhafızını infaz etmiş ve Peşaver'de düzenlediği bombalı saldırıda Binbaşı Jahanzeb Adnan hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine müzakere süreci çökmüştü.
Sınır muhafızlarının infaz edilmesi ve Binbaşı Adnan'ın öldürülmesinin ardından Afganistan sınırındaki Veziristan ve aşiretler bölgesinde bulunan Pakistan Talibanı kamplarına yapılan hava operasyonlarında son dönemde 100'den fazla örgüt mensubu öldürüldü.
Örgüt, artan hava operasyonlarının ardından 1 Mart Cumartesi günü 1 aylık ateşkes ilan ettiğini duyurmuş, ertesi gün İçişleri Bakanı Nisar Ali Han, hava operasyonlarının da 1 ay süre ile askıya alındığını belirtmişti.
Resmi olarak iki kez başkent İslamabad'da bir araya gelen heyetler, ateşkes sürecinin ardından başlayan olumlu atmosfer sonucunda 3. görüşmeyi, Pakistan Talibanı heyeti koordinatörü Sami-ul Hak'ın, Hayber-Pakthukva eyaletinde bulunan Akhora Khattak bölgesindeki evinde gerçekleştirmişti. Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında hükümet heyeti koordinatörü İrfan Sıddıki, müzakerelerde yeni bir safhaya geçildiğini açıklamış ve yeni heyet oluşturulacağını duyurmuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER