ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2014 Pazartesi 19:53

Pakistan Talibanı ile müzakere süreci


Pakistan Talibanı'nın Mohmand bölgesinde esir tuttuğu 23 sınır muhafızını infaz etmesinin ardından barış görüşmeleri çıkmaza girdi.
Orgütün, 2010 yılında kaçırdığı ve o tarihten bu yana esir tuttuğu 23 sınır muhafızı askerinin infaz edidiği iddiasının gün içerisinde doğrulanmasının ardından Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Başbakan Navaz Şerif'in infazı şiddetle kınadığı, bunun insanlık dışı bir durum olduğu kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:
"Mohmand bölgesindeki sınır muhafızı infazını şiddetle kınıyorum. Bu dehşet verici ve insanlık dışı bir davranıştır. Bu gibi hareketler yapılan barış görüşmelerini olumsuz etkilemektedir ve etklieyecektir. Pakistan'da daha fazla kan akmasına göz yumulmayacaktır. Biz Taliban'la yapılan müzakere sürecini tüm partilerin fikir birliği çerçevesinde iyi bir niyetle samimiyetle başlattık ancak bu süreçte ümit verici noktaya gelindiği zaman sabote edilmeye çalışıldı.''
Öte yandan bugün yapılması planlanan Pakistan Talibanı heyeti ile hükümet heyeti arasındaki görüşme gerçekleşmedi. Pakistan Talibanı heyeti koordinatörü Sami-ul Hak'ın hükümet heyeti koordinatörü İrfan Siddiki'yi görüşme talebi ile aradığı ancak Siddiki'nin infazdan dolayı heyetler arası görüşmenin yapılmayacağını Hak'a ilettiği öğrenildi.
Pakistan Talibanı tarafından 2010 yılında kaçırılan 23 sınır muhafızı askerin, orgütün etkin olduğu Afganistan sınırı yakınlarındaki Ömer Halid Horasani komutasındaki militanlar tarafından infaz edildiği orgüt tarafından bu sabah duyurulmuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER