ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 21:16

Pakistan Talibanı ile müzakere süreci


Birçok Taliban üyesinin medreselerinde eğitim alması nedeniyle "Taliban'ın babası" lakabı ile anılan politikacı ve din adamı Sami-ul Hak, "Hükümet,Taliban'la yapılacak barış müzakereleri konusunda ciddi değil" dedi.

Hükümet ve Pakistan Talibanı tarafından oluşturulan barış müzakereleri heyetlerinin bir araya gelmesi planlanan ilk buluşmaya, hükümet heyetinin gelmeme kararı üzerine başkent İslambad'da basın toplantısı düzenleyen Hak, görüşme talebinin kendilerinden geldiğini söyledi.

Hak, hükümet heyetinin de kendilerine cevaben henüz tartışılacak konu başlıklarının netleşmediğini belirttiğini, bunun akabinde de planlanan toplantının iptal edildiğini bildirdi. Hükümeti ciddi davranmamakla suçlayan Hak, "Hükümetin bu davranışı müzakere konusunda ciddi olmadığını gösteriyor. Bizim kapılarımız müzakere için her zaman açık. Ben bu görevi barış adına bir ibadet olarak görüyorum" ifadesini kullandı.

29 Ocak'ta Ulusal Meclis'te milletvekillerine seslenen Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif, Pakistan Talibanı ile müzakere sürecini başlatmak amacıyla dört kişilik bir heyet oluşturulduğunu açıklamıştı. Heyette, Şerif'in iç politika danışmanlarından İrfan Sıddıki, Pakistan'ın eski Kabil Büyükelçisi Rüstem Şah Mohmand, gazeteci Rahimullah Yusufzai ve emekli binbaşı Amir Şah'ın yer aldığı belirtilmişti.

Bunun üzerine, Pakistan Talibanı'nın hafta sonu toplanan şurası da kendi heyetini oluşturmaya karar vermiş, beş isme kendileri adına müzakerelere katılmak için teklif götürmüştü.

Bu isimler arasında yer alan Pakistan Adalet Hareketi lideri İmran Khan ve Cemaat-i Ulema-i İslam-Fazl grubu müftüsü Kifayatullah teklifi geri çevirirken, "Taliban'ın babası" lakabıyla tanınan politikacı ve din alimi Sami-ul Hak, İslambad'da bulunan Lal Mescid Medresesi eski imamı Mevlana Abdulaziz ve Cemaat-i İslami Hayber-Pakthunva Eyaleti sorumlusu Prof.Dr. Muhammed İbrahim, Pakistan Talibanı'nın heyetinde yer almayı kabul etmişti.
Heyetlerin bugün ilk kez bir araya gelerek yol haritasının belirlemesi bekleniyordu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER