ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 15:35

Pakistan Talibanı, 1 aylık ateşkes ilan etti


Pakistan Talibanı, 1 ay süreli ateşkes ilan etti.
Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, örgütün sözcüsü Şahidullah Şahid bu bilgiyi doğruladı. Şahid, bu kararın örgüt şurasının onayının ardından alındığını söyledi.
Hükümetin müzakere heyetinin koordinatörü olan İrfan Sıddıki, kararı memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. AA muhabirine açıklamada bulunan Pakistan Talibanı müzakere heyeti üyesi Prof. Dr. İbrahim Khan da yakın zamanda taraflardan birinin ateşkes ilan etmesini beklediklerini, bu kararı örgütün almasına sevindiklerini ifade etti.
Son dönemde Afganistan sınırı yakınlarında etkili olan Pakistan Talibanı'nın sığınaklarına hava operasyonlarını sıklaştıran Pakistan ordusu, bir süre önce Hangu bölgesindeki Darasamund ve Taravari köyleri yakınlarındaki hedeflere savaş helikopterleri ile hava saldırısı gerçekleştirmiş, bu operasyonda dokuz militan öldürülmüştü. Aynı bölgedeki Tirah Vadisi'ne yapılan hava saldırısında da 18 militanın etkisiz hale getirildiği açıklanmıştı.
Pakistan Talibanı ile barış müzakerelerini başlatmak amacıyla Başbakan Navaz Şerif, 29 Ocak'ta Ulusal Meclis'te yaptığı konuşmada, dört kişilik müzakere heyeti oluşturulduğunu açıklamış, daha sonra örgüt bu adıma olumlu cevap vererek kendi heyetini duyurmuştu. Ancak örgüt daha sonra kendisine yönelik operasyonların devam ettiği gerekçesiyle Haziran 2010'dan bu yana elinde tuttuğu 23 sınır muhafızını infaz etmiş ve Peşaver'de düzenlediği bombalı saldırıda Binbaşı Jahanzeb Adnan hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine müzakere süreci çökmüştü.
Sınır muhafızlarının infaz edilmesi ve Binbaşı Adnan'ın öldürülmesinin ardından Afganistan sınırındaki Veziristan ve aşiretler bölgesinde bulunan Pakistan Talibanı kamplarına yapılan hava operasyonlarında son dönemde 100'den fazla örgüt mensubu öldürüldü.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER