ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 18:48

Pakdil: "İş kazalarının yüzde 98’i insan hatası"

Pakdil: "İş kazalarının yüzde 98i insan hatası"


 Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, iş kazalarının yüzde 98’i insan hatasından kaynaklandığını belirterek, "Hem işveren hem de çalışanların ihmalinin iş kazalarında en önemli unsur." dedi.

Nevzat Pakdil, konuyla ilgili açıklamasında, hangi kanun çıkartılırsa çıkartılsın, ne türlü denetim yapılırsa yapılsın, tedbir, bir yaşam biçimi haline getirilmediği sürece iş kazalarının devam edeceğini hatırlattı.
Uluslararası Çalışma Örgütü’nün rakamlarına da dikkat çeken Pakdil, şu bilgileri aktardı: "Dünyada her yıl yaklaşık 2 milyon 200 bin insan, iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle yaşamını yitiriyor. Yaklaşık 270 milyon iş kazası gerçekleşiyor, 160 milyon insan meslek hastalığına yakalanıyor. İş kazalarında rekor ise inşaat sektöründedir. Ülkemizde karşılaşılan ölümlü iş kazalarının yüzde 33’ü inşaat sektöründe gerçekleşiyor. İnşaatı; madencilik, metal, tekstil ve taşımacılık gibi sektörler izliyor. Bu kazaların önüne geçebilmenin tek yolu ise İş Sağlığı ve Güvenliği önlemleri ve eğitimdir. Çünkü iş kazalarının yüzde 98’i insan hatasından kaynaklanıyor. Yaptığımız incelemelerde görmekteyiz ki, inşaatlarda çalışan işçilerimiz iş güvenliğini hiç uygulamamaktadır." Pakdil, inşaat sektöründen sonra en çok iş kazası ve ölümün yaşandığını sektörün madencilik sektörü olduğunu ifade etti.

"MADENCİLİKTE TEDBİRLER EN ÜST DÜZEYDE OLMALI"

Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, Türkiye’de yaklaşık 475 adet kömür madenciliği işletmesi, 500 kadar kömürden ayrı madencilik işletmesi ve 2 bin 852 adet taş, kil ve kum ocağı işletmesi faaliyet gösterdiğini belirterek, tüm bu işletmeler dikkate alındığında sektörde 100 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi.
Ancak bu kadar önemli olan bir sektörde yaşanan iş kazaları ve mesleki hastalıkların, maden işçiliğinin oldukça sorunlu ve sıkıntılı bir sektör olduğunu göz önüne serdiğini dile getiren Pakdil, "Bu meslek dalı, hem doğası gereği yüksek risk içermekte hem de eğitimsizlik sebebiyle iş kazalarına yol açmaktadır. Ülkemizdeki meydana gelen iş kazasına maruz kalan her 100 işçiden 9'u iş yaşamını yitiriyor. Mesleki hastalıklar açısından değerlendirme yapacak olursak, kayıtlara geçmiş meslek hastalıklarının yarısı madencilik sektöründe çalışanlarda görülüyor. Bu durumun üzerinde ilgili kurum ve kuruluşlar olarak önemle durmamız gerekiyor." dedi.

Pakdil, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği konusunda 2012 yılında çıkarılan kanunun ciddi müeyyideler getirdiğini, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı çalıştırma mecburiyetlerinin kabul edildiğini hatırlattı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER