ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 14:48

Pakdil: Bayram vesilesi ile kan ve gözyaşının bitmesini diliyorum


Türk Parlamenterler Birliği (TPB) Genel Başkanı Nevzat Pakdil, İslam âleminin barış ve kardeşliğe ihtiyacı olduğu bir dönem yaşadıklarını belirterek, “Doğu Türkistan’dan Myanmar’a, Mısır’dan Suriye’ye kadar İslam coğrafyasının huzur ve sükûnete kavuşmasını diliyorum. Kurban Bayramı vesilesi ile kan ve gözyaşının bitmesini, kardeşliğin tesis edilmesini diliyorum.” dedi.

Nevzat Pakdil, yaptığı Kurban Bayramı açıklamasında, bayramların toplumun hayatında, kültüründe, birlik ve beraberliğinde özel ve anlamlı bir yeri bulunduğunu, bu özel günlerin sevgi ve saygı bağlarının kuvvetlendirilmesi, kardeşliğin daha da derinleştirilmesi bakımından da fırsat olduğunu kaydetti. Pakdil, şöyle dedi:

“Bayramın ülkemiz, halkımız, Türk ve İslam dünyası için hayırlara vesile olmasını, yakın coğrafyamız başta olmak üzere yaşanan acıların sona ermesini, gözyaşlarının dinmesini Türkiye’de ve dünyada barış ve esenliğin hâkim olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Herkesin yakınlarıyla birlikte, huzur içinde, kazasız belasız güzel bir bayram geçirmesini temenni ediyorum. Kış ayları başlıyor. Suriye’de iç savaşın bitmesini ve insanların kışı evlerinde geçirmesini canı gönülden istiyorum.”

Bayramların, insanların birlik ve beraberliği açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Pakdil, “Bayramlar, millet olma şuurunun şekillendiği, aramızdaki sevgi ve saygının güçlendiği, milli ve dini duyguların en yoğun yaşandığı zamanlardır. Tüm vatandaşlarımızın bu müstesna zaman dilimlerinden biri olan Kurban Bayramı'nı tebrik eder, sağlık ve huzur dolu bir bayram geçirmelerini dilerim.”

"KESTİKLERİ KURBAN ÜZERİNDE SÖZ SAHİBİ OLAMADILAR"

Vatandaşların, bu yıl kestikleri kurbanları istedikleri gibi, hür iradeleri ile dağıtabileceklerini söyleyen Pakdil, “Yıllarca insanlarımız kestikleri kurban üzerinde söz sahibi olamadılar. Bu yıl mevzuatta yapılan değişikliklerle insanlar kestikleri kurbanların derilerini diledikleri yere bağışlayabileceklerdir.” dedi.

Demokratikleşme paketinin getirdiği olumlu havanın, bu yıl Kurban Bayramı'na da yansıdığını ifade eden Nevzat Pakdil, “İçişleri ve Maliye bakanlıklarınca hazırlanan, “Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın demokratikleşmeye yönelik açıkladığı yenilikler bir bir devreye giriyor. Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik'te değişiklik yapıldı ve kurban derisi suç unsuru olmaktan çıktı. Herkes biliyor ki şimdiye kadar insanlar kurban derilerini istedikleri yere bağışlayamadı. Camilere, derneklere, vakıflara verilen kurban derileri bir suç unsuru gibi takip edilip, bağışlanan yerlerden toplatıldı. Şimdi yapılan değişikliğe göre THK’ye ait olan kurban bayramlarında gerçekleşen ‘kurban derileri ve bağırsaklarını toplama ile fitre ve zekât zarfı dağıtarak yardım toplama yetkisi’ yürürlükten kaldırıldı. Böylelikle isteyen her kurumun deri ve bağırsak toplayabilmesinin önü açılmış oldu. Sadece bu konu bile Türkiye’nin demokratikleşme konusunda geldiği noktayı net bir şekilde göstermektedir.

Bu yıl Kurban Bayramı'nı, kurbanların özgürlüğe kavuştuğu bir yıl olarak kutlayacağız. İnsanlar, kurbanlarını ve kurbanla ilgili ne varsa istedikleri yere bağışlayacaklardır. İnsanlar, inançlarını yerine getirdiklerinden dolayı yargılanmayacaklardır. İnsanlar inandıklarından dolayı horlanmayacaklardır. Hiç kimsenin bir diğerini ötekileştirmediği bir döneme giriyoruz. AK Parti iktidarı döneminde bu ülke normalleşmiştir. Kardeşlikler tesis edilmiştir. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz.” diye ifade etti.


 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER