ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 12:49

Padişahların kumaşı 'Sof' Kazan’da dokunacak

Padişahların kumaşı Sof Kazanda dokunacak


Ankara'nın meşhur Ankara Keçisi'nden elde edilen tiftiğin dokunmasıyla oluşturulan ve kışın sıcak, yazın serin tutan, vücuttaki durağan elektriği alması nedeniyle de anti stres özelliği taşıyan, padişahların giysilerinin dikildiği tarihi 'Sof Kumaşı' Kazan ilçesinde dokunacak.

Tiftik ve Sof Araştırma Geliştirme Derneği tarafından hazırlanan 'Ankara’nın Tarihi Sof Kumaşının Yeniden Şehrin Kültürel ve Ekonomik Hayatına Kazandırılması Projesi', Ankara Kalkınma Ajansı '2012 Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı' tarafından desteklenmeye değer bulundu.

Kazan ilçesinde faaliyete geçen proje ile sof kumaşlar, uzmanlar gözetiminde ilçeden seçilen 10 bayan tarafından dokunacak. Şu anda 16 kursiyerin eğitim gördüğü kurs sonunda kursiyerler çok önemli bir meslek sahibi olacak ve evlerinin ekonomisine katkıda bulunacak. Kursiyerler, özel yaptırılan dokuma tezgahlarında sof kumaş dokumanın yanı sıra dokudukları kumaşları verilen uygulamalı tasarım kursları ile üretilecek olan kadın ve erkek giyim eşyası (gömlek, şal, kravat gibi) üretecekler. Ayrıca, Ankara hatırası olabilecek turistik eşyaların tasarımı, kesimi ve biçimi de kursiyerler tarafından yapılacak.

TİFTİK KEÇİSİ ÜRETİMİ AZALINCA ÜRETİM KAYBOLDU

Osmanlı Devleti zamanında Ankara’dan toplanan vergilerin ana kaynağı olan ve padişahların giysilerinin dikildiği bu ürünler, son yıllarda ya Ankara Keçisi ve tiftik üretimi gibi son derce azalmış ve kaybolmaya yüz tutmuş veya sof kumaşı gibi tamamen ortadan kaybolmuş. Çok hızlı bir şekilde gelişip büyüyen ve Ankara'nın dış ilçeleri içerisinde gelişmişlik sıralamasında birinci sıraya yerleşen Kazan'ın kültürel değerlerini yaşatmak adına sürekli olarak projeler geliştirdiğini hatırlatan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, "Geçtiğimiz ay düzenlediğimiz Ankara Kazan ve Çevresi Halk Kültürü Sempozyumu ile unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerimizi kayıt altına alarak bilim dünyasına kazandırmaya çalıştık. Şimdi de Ankaramızın önemli değerlerinden olan Ankara Keçisi'nin tiftiğinden elde edilen iplerle dokunan 'Sof' kumaşının yeniden üretilmesi amacıyla başlatılan bu projenin Kazan'da gerçekleştiriliyor olması da çok anlamlı. Bu önemli değerimizi yaşatmak için elimizden geleni yaparak kaybolmasına izin vermeyeceğiz. Kursiyerlerimize başarılar diliyor projede emeği geçen herkesi kutluyor, Ankaramıza ve Türkiyemize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER