ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 10:48

Padişah Yavuz Sultan Selim için orman kuruldu

Padişah Yavuz Sultan Selim için orman kuruldu


Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim’in adına Tekirdağ’da hayatını kaybettiği yerde hatıra ormanı kurdu. Yukarısırt köyünde yaklaşık 120 dekar alan üzerine kurulan hatıra ormanı aynı zamanda bal ormanı niteliğinde olup yanındaki meşe ormanıyla birlikte 600 dekar büyüklüğe ulaşıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Tekirdağ’ın Muratlı ilçesi Yukarısırt köyünde hem köylülerin yetiştirilen ürünlerden faydalanması, hem de Yavuz Sultan Selim’in adının yaşatılması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından hatıra ormanı kurdu. Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim’in 21 Eylül 1520’de sırtında çıkan aslanpençesi hastalığı sebebiyle hayatını kaybettiği yer olan ve adını bu olaydan alan Yukarısırt köyünde kurulan hatıra ormanı yaklaşık 120 dekar alan üzerine kuruldu. Kurulan hatıra ormanı aynı zamanda bal ormanı niteliğinde olup yanındaki meşe ormanıyla birlikte 600 dekar büyüklüğe ulaşıyor. Yavuz Sultan Selim adına tesis edilen hatıra ormanında ıhlamur, akasya, badem, akçaağaç, kızılcık, dişbudak, dut, mahlep, çınar, karaçam, sedir, servi, olmak üzere 27 bin boylu fidan dikildi.

Orman köylüsünün hizmetine sunulan bu ormandan köylüler ıhlamur çiçeği, badem, kızılcık suyu, dut pekmezi, mahlep reçeli ve bal elde edebilecek, aynı zamanda yaz aylarında piknik yapıp dinlenme fırsatı bulabilecek. Yavuz Sultan Selim adına kurulan hatıra ormanı aynı zamanda bal ormanı niteliğinde olması dolayısıyla ölümünden yüzyıllar sonra bile insanlara burada üretilen ballarla şifa dağıtmış olacak.

ANITMEZAR VE ZİYARETGAH YAPILACAK

Hatıra ormanına ayrıca Yavuz Sultan Selim’in adına bir çeşme ve gölet yapım çalışmaları devam ediyor. Tekirdağ valiliğince de bir anıtmezarın ve ziyaretgahın yapılması planlanıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı geçmişte görev alan önemli devlet, bilim ve ilim adamlarının isimlerinin yaşatılması değerlerinin gelecek kuşaklara aktarılması adına önemli olan bu hatıra ormanlarını tesis etmeye devam edecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER