ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 15:47

Özoğlu: Teknik eğitim özendirilmeli

Özoğlu: Teknik eğitim özendirilmeli


Bursa Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği (UKUB) Başkanı Şamil Özoğul, teknik eğitimin özendirilmesi gerektiğini söyledi.

UKUB tarafından düzenlenen ‘Meslek Liseleri Arası 1. Ulusal Kalıp Yarışması’na teknik ve endüstri meslek liseleri öğrencilerinin ilgisi sürüyor. Endüstriyel kalıpçılık dalı bulunan teknik ve meslek liselerinin tamamına açık olan yarışmanın amacının, gençlerin kalıp sektörüne olan ilgilerini artırmak ve mesleki eğitimin önemi hakkında toplumsal farkındalık sağlamak olduğu vurgulandı.

        UKUB Başkanı Şamil Özoğul ve Yönetim Kurulu üyeleri Cem Güray Erel, Ayhan Demirkol, Ahmet Kuru ile Kurumsal İletişim Sorumlusu Begüm Dikkan Tophane, M. Kemal Çoşkunöz ve Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Liseleri’ne giderek, okul yöneticileri, öğretmenler ve yarışmaya hazırlanan öğrenciler ile görüştü.

        Ziyaretlere ilişkin açıklama yapan UKUB Başkanı Şamil Özoğul düzenledikleri yarışmayı teknik lise ve endüstri meslek liselerinde eğitim gören öğrencilere tanıtmaya devam ettiklerini ve sürdürülen çalışmaları gözlemlediklerini belirtti.

        Mesleki teknik eğitimin çok önemli olduğunun altını çizen UKUB Başkanı Şamil Özoğul, katma değerli üretim için tüm sektörlerde nitelikli teknik elemanlara ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

        Özoğul, şunları kaydetti: “Mesleki teknik eğitim, katma değeri yüksek orta ve ileri düzey teknolojik üretim için son derece önemlidir. Sorumluluk taşıyan bir sivil toplum kuruluşu olarak bu konuya dikkat çekmek amacıyla bu yıl Meslek Liseleri Arası Ulusal Kalıp Yarışması’nın ilkini düzenliyoruz. Önümüzdeki yıllarda da düzenli olarak sürdürülecek olan yarışma, Endüstriyel kalıpçılık dalı bulunan teknik ve meslek liselerinin tamamına açık. Yarışmaya gençlerin ilgisi oldukça yoğun. UKUB Yönetim Kurulu olarak zaman zaman okullara giderek öğrencilerimiz ile görüşüp çalışmalarına göz atıyor ve ilgiyi sıcak tutmaya özen gösteriyoruz.”

        UKUB Yönetim Kurulu Üyesi Cem Güray Erel de yarışma düzenlemek için Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile 28 Temmuz 2011 tarihinde protokol imzaladıklarını ifade etti.

        2012–2013 eğitim öğretim yılıyla ‘Meslek Liseleri Arası 1. Ulusal Kalıp Yarışması’nın da başladığını kaydeden Erel, yarışmanın ‘Sac-Metal Kalıbı’ ve ‘Plastik Enjeksiyon Kalıbı’ imalatı olmak üzere iki dalda yapıldığını söyledi. Her okuldan bir sorumlu öğretmen nezaretinde en fazla 4 ekiple katılım sağlanabileceğini ve her ekibin en fazla 5 kişi olabileceğini belirten Erel, "Yarışmaya ilgi beklentimizin oldukça üzerinde gerçekleşiyor. Ziyaret ettiğimiz okulların hepsinde öğrencilerimizin büyük bir heyecanla yarışmaya hazırlandıklarını gördük. Mayıs ayına kadar hazırlıklar devam edecek. Sonuçları 2013 yılı Mayıs ayında açıklayacağız.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER