ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 15:20

Özgür-Der, Mursi’nin yargılanmasını protesto etti

Özgür-Der, Mursinin yargılanmasını protesto etti


Fatih’te, Özgür-Der üyesi bir grup, görevinden uzaklaştırılan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin darbe yönetimi tarafından yargılanacak olmasını protesto etti. Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, asıl yargılanması gerek kişilerin darbe yapan Sisi ve yönetimi olduğunu savundu.

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) üyesi yaklaşık 100 kişi, saat 13.00’te Saraçhane Parkı’nda toplandı. Grup, darbe yönetimi tarafından görevinden uzaklaştırılan ve tutuklu bulunan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yarın yargılanacak olmasını protesto etti. Mısır Bayrakları ve Mursi fotoğraflarını taşıyan eylemciler, ‘Darbeciler Mursi'yi yargılayamaz’, ‘İslami hareket engellenemez’, ‘Esir edilen Mursi değil Mısır halkının iradesidir’ yazılı pankart ve dövizler taşıdı. Sık sık tekbir getiren grup, ‘Defol Sisi seninleyiz Mursi’ ve ‘Mursi'ye selam direnişe devam’ şeklinde slogan attı.

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, yaptığı konuşmada, “Muhammed Mursi değil onu yargılamak isteyenler yargılanmalıdır. Çünkü onlar darbe suçunu işleyerek insanlık tarihine geçecek büyük bir hukuksuzluğa imza atmışlardır. Mutlaka gün gelecek bu darbeciler hesap verecek. Mısır halkı Mursi’den yana, İslami hareketten yana tercih kullandığı için cezalandırılmaktadır. Darbeciler Mısır’da İslami hareketi sindirmeye çalışıyorlar.” şeklinde konuştu.

Eylemciler ayrıca, TRT muhabiri Metin Turan’ın da serbest bırakılmasını istedi. Grup basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER