ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 17:04

''Özerk Kadın Devleti'' talebi TBMM'de


 Bir grup kadın ''Özerk Kadın Devleti-Kadınya''nın kurulması için TBMM'ye yazılı başvuruda bulundu.
    
Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, Özerk Kadın Devleti-Kadınya'nın kurulmasını talep eden kadınlar adına TBMM önünde basına açıklama yaptı.
     Bulan, Türkiye'nin kuruluşundan beri erkek egemen bir devlet olduğunu söyleyerek, 81 ilde tek kadın vali, bakanlar arasında tek kadın bakan olduğuna ve Türkiye hiçbir kadın cumhuriyet başsavcısı ile kadın il emniyet müdürünün bulunmadığını söyledi.
     Şefkat-Der olarak 20 yıldır devlet kurumlarına bu konuyla ilgili ayrımcılığı önlenmesi için çözüm önerileri getirdiklerini kaydeden Bulan, ''Kadınlar için can güvenliklerinin sağlandığı, yüksek güvenlikli, şiddet göstermeyen, taciz ve tecavüzü olmayan erkeklere de kapısını açacak Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde, gücünü anayasandan alan Özerk Kadın Devleti'nin kurulmasının istiyoruz'' dedi.
     Bulan, bu uygulamanın anayasa değişikliği ya da halk oylamasına gidildiği takdirde hayata geçirilebileceğini belirterek, ilk etapta 18 kilometrekare alana sahip Monako ya da 621 kilometrekarelik San Marino kadar bir bölgede kurulabileceğini ifade etti.
     Can güvenlikleri nedeniyle şiddeti temsil eden mor şallar ve güneş gözlükleriyle kendilerini gizleyen kadınlar da yıllardır eski eşlerinden kaçarak hayatta kalmaya çalıştıklarını, devlet korumasının yeterli olmadığını ileri sürdü.
     Tahrik indirimlerine de karşı çıkan kadınlar cezaların caydırıcı olması gerektiğini söyledi.
     Grup, meclis görevlilerine teslim ettikleri evrakın ardından ayrıldı.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER