ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 15:16

Özelleştirme karşıtı maden işçileri Uşak’ta da eylem yaptı


Muğla Yatağan'daki termik santral ve kömür ocaklarının özelleştirilmesine karşı Uşak’ta eylem yapıldı. Türk-İş'in öncülüğündeki eylem için otobüslerle şehre gelen gruplar, belediye önünde toplandı. Eyleme CHP , ÖDP, İP, Hak-İş, EMEP , Şeker-İş ve Uşak’ta bulunan çeşitli sendikalar destek verdi.

Sloganlar atan özelleştirme karşıtları, İsmetpaşa Caddesi'nden Kent Meydanı'na yürüdü. Burada yapılan basın açıklamasında, Yatağan'da özelleştirilmeye izin verilmeyeceği belirtildi. Maden işçilerinin başlattığı yürüyüşün Uşak’ın ardından Afyonkarahisar'da devam edeceği, perşembe günü de Ankara'da olunacağı ifade edildi. Türk-İş temsilcisi ve Şeker-İş Uşak Şube Başkanı Yaşar Taylan, yaptığı konuşmada, “Biz şeker sanayisi işçileri, uzun süreden beri özelleştirme kapsamında olan bir sanayi kuruluşu olarak sizin durumunuzu çok iyi biliyoruz. O nedenle bu çıktığınız yolda sizlerle birlikteyiz. Geleceğimiz için, ekmeğimiz için verdiğiniz mücadelede davanıza sahip çıkıyoruz. Davanız davamızdır.” dedi.

Yatağan’dan Ankara’ya giden eylemci grup adına Tes-İş Başkanı Fatih Erçetin ise, “Hepimize doğrudan ya da dolaylı olarak iş ve ekmek kapısı olmuş, kamusal hizmetleriyle herkese faydası dokunmuş, Yatağan ve Milas ekonomilerinin iki can damarı, millî servetimiz Yatağan, Yeniköy, Kemerköy termik santrallerimiz ve kömür ocaklarımız satışa çıkarılmıştır. Altı aydır özelleştirme kararının her an çıkabileceği öngörüsüyle basın açıklamaları ve eylemler yapmaktayız. Sesimizi daha gür bir şekilde duyurmaya Ankara’ya gidiyoruz. Sadece kamuda değil, enerji sektöründe de taş üstünde taş bırakmamaya çalışan iktidar bu yanlıştan dönünceye kadar mücadelemiz devam edecektir. Bizlere verdiğiniz destek için Uşaklılara teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından gruplar olaysız şekilde dağılırken Yatağanlı eylemciler, otobüslerle Afyonkarahisar’a doğru yola çıktı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER