ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 12:33

Özel’in ziyaret ettiği camiyi TİKA restore ettirmişti


Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in Kosova’da ziyaret ettiği caminin TİKA tarafından restore ettirildiği bildirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla restore ettirilen Sinan Paşa Camii 2011 yılında yeniden ibadete açıldı.

Genelkurmay Başkanı Özel, Kosova temasları kapsamında Prizren şehrindeki Sinan Paşa Camii’ni de ziyaret ederek anı defterine yazdı. Prizren’deki tarihi Sinan Paşa Camii Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı TİKA tarafından restore ettirildi. TİKA, Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla, Sinan Paşa Camii’nin restorasyon çalışmalarını yürütürken, caminin restorasyonunda aslının bozulmamasına özen gösterildi. TİKA tarafından restore ettirilen Prizren Sinan Paşa Camii’nin ibadete açılması ise Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın da katıldığı törenle 2011 yılında gerçekleştirilmişti.

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Prizren Sinan Paşa Camii’ni ziyarette anı defterine şunları yazdı: "Ortak tarihi ve kültürel bağlarımızın olduğu güzel Kosova Cumhuriyeti'ni gezim esnasında Prizren’deki tarihi Sinan Paşa Camii’ni görmekten mutlu ve mesut oldum. Tarihi eserlerin yaşatılmasından dolayı da mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Bu eserlerin yaşatılmasında katkı sağlayan herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Bu ziyaretim vesilesiyle dost ve kardeş Prizren halkına esenlikler diliyorum. Yaklaşan Kurban Bayramı'nı tebrik ediyorum ve nice sağlıklı ve güzel günler temenni ediyorum. Cemaati bol olsun."
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER