ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 11:58

Özel istihdam bürolarıyla 22 bin kişiye iş


Özel istihdam büroları sayesinde 2012'de 13 bin 549'u erkek, 8 bin 848'i kadın olmak üzere toplam 22 bin 397 kişi işe yerleşti.
İŞKUR tarafından geçen yıl 556 bin 586 kişiyi işe yerleştirilirken, işçiyle işvereni buluşturan özel istihdam büroları da işsizlerin umudu oldu. 2004-2011 arasında yaklaşık 250 bin kişiye iş bulan özel istihdam büroları, bu hizmetleri karşılığında işverenlerden ücret aldı.
Özel istihdam büroları sayesinde 2012'de 13 bin 549'u erkek, 8 bin 848'i kadın olmak üzere toplam 22 bin 397 kişi işe yerleşirken, en yüksek oranda işe yerleştirilenler lisans mezunları oldu.
İşe yerleştirilenlerin 5 bin 532'si ilköğretim, 5 bin 3'ü ortaöğretim, 2 bin 972'si ön lisans, 7 bin 965'i lisans ve 733'ü yüksek lisans mezunuyken, özel istihdam büroları aracılığıyla iş sahibi olanların 28'inin eğitim düzeyi doktora, 47'si ise okur-yazar değil. İşe yerleştirenlerin geri kalanını ise okur yazarlar oluşuyor.
-İşe yerleştirmeleri resmi rakamın üzerinde
İstanbul Özel İstihdam Büroları Derneği Başkanı Vural Şeker, AA muhabirne, yaklaşık 3'te 2'si İstanbul'da olmak üzere Türkiye'de toplam 337 özel istihdam bürosunun faaliyette olduğunu söyledi.
Özel istihdam bürolarının da İŞKUR gibi iş arayanlara yardım ettiğini anlatan Şeker, "Her iki yapı da iş arayandan hiçbir şekilde ücret almıyor. Bizler verdiğimiz profesyonel hizmeti firmaya ücretlendiriyoruz. İŞKUR'dan farklı olarak bizimle işçi arayan firmalar arasında ticari bir anlaşma var. Bundan dolayı sunulan hizmet kalitesinde fark gözlenebilir. İnsan kaynakları danışmanlık firmaları sadece talep bazlı çalışmazlar. Organizasyonun bir özetini çıkararak, hizmet sattığı firmaya insan kaynakları konusunda çok yönlü danışmanlık hizmeti yürütürler" dedi.
Özel istihdam büroları tarafından işe yerleştirilen kişi sayısının resmi rakam olan 22 binin üzerinde olduğunu ileri süren Şeker, kendilerinin raporlamaya bakışıyla İŞKUR'un kayıt tutma mantığı arasında ciddi farklar bulunduğunu dile getirdi.
-"Yasal hakların tanınmasıyla istihdama katkı artar"
İnternet siteleri üzerinden yapılan işe yerleştirmelerin takibinin kolay olmadığını, bu nedenle rakamın düşük kaldığını ifade eden Şeker, şunları kaydetti:
"Öncelikle gerçek rakamlara ulaşmalıyız ki sonrasında piyasa için bir öngörüde bulunabilelim. Bizim her alanda bilimsel olmayan istatistiki verilerimiz genel projeksiyon oluşturmada işi ileri doğru evirmede ayağımıza dolanan temel problem. Anlık hareketler, günü kurtarır plan ve projeler çizmemiz, bunu da çok dar alanda gerçekleşmiş veriler ışığında yapmamız, gelişmeleri okumamıza engel oluyor. Olumsuz durum, hem kamu hem de özel sektör için geçerlidir. Tabii bürolar olarak bazı engellerimiz mevcut. İzinsiz aracıların, yasal olmayan yollarla işe yerleştirme yapmasının engellenmesi halinde işe yerleştirme sayılarımız artacaktır. Bazı yasal hakların tanınmasıyla istihdama katkımız bugünkünden çok daha fazla olacak ve işgücü piyasasına düzen getirmek yönünden etkimiz olumlu anlamda hissedilecektir."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER