ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Mayıs 2014 Perşembe 17:00

Özel Harekat Timleri orada

Özel Harekat Timleri orada

Diyarbakır-Bingöl Karayolu'nu kesen PKK'ya karşı Ankara'dan özel birlik sevkedildi.


Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde PKK'nın yol kesip eylem yapması nedeniyle 5 gündür ulaşımın aksadığı Diyarbakır-Bingöl karayolu bugün ulaşıma kapanırken, olası operasyon ve Lice'de çıkabilecek olaylara müdahale için Ankara'dan Jandarma Özel Harekat Timleri, Diyarbakır'a sevk edildi. PKK dün akşam kaçırdığı 2 baz istasyonu çalışanını araçlarına el koyup bugün serbest bıraktı.

Lice İlçesi'nde PKK'nın cumartesi gecesi başlattıkları yol kesme eylemleri nedeniyle sık sık kapanan Diyarbakır-Bingöl karayolu, bu sabah bir çok noktada araçları durduran örgüt mensuplarının anahtarları toplamasıyla ulaşıma kapandı. Güvenlik güçleri olası çatışma riskine karşı güvenlik nedeniyle karayolundan araç geçişine izin vermedi. Bingöl'den de Diyarbakır yönüne araç geçişi durdu.

Bölgeye giden PKK yandaşlarının da desteğiyle teröristler hendek kazıp durdurdukları araçların anahtarlarını alarak kapattığı yolda bugün kadar zırhlı araçların korumasında konvoylar halinde ulaşım sağlanıyordu. Lice'deki Fisovası Mevkii'nde PKK dün gece yine yol kesip bölgeye bir çekiciyi yaktı, bir baz istasyonunda görevli 2 kişiyi kaçırdı. Bu sabah itibaren de Lice, Kocaköy, Kulp ve Hani karayollarında araçları durdurup anahtarları toplayarak ulaşımı durduran PKK'lılar, dün geçe kaçırdıkları 2 baz istasyonu görevlisini serbest bırakıp araçlarına el koydu. Serbest kalan görevliler öğle saatlerinde bölgeden ayrıldı.

ANKARA'DAN TAKVİYE BİRLİK GÖNDERİLDİ

Diyarbakır- Bingöl yolunun teröristler tarafından çeşitli notalardan kesilmesi ve Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde yoğunlaşan olaylar nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Özel Harekat Timleri sevk etti. Ankara'nın yanı sıra Bingöl ve Mardin'den gönderilen Özel Harekat Timleri, bölgedeki çatışma riskine karşı Diyarbakır'da konuşlandırıldı.

BDP'DEN AÇIKLAMA

BDP Diyarbakır İl Başkanlığı'nca bugün yapılan açıklamada, yol kesme ve çıkan olaylar nedeniyle güvenlik güçlerinin operasyon yapmasının, bölgede 40 yıldan bu yana süren olayların bilançosunu artıracağı görüşü savunuldu. PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın geçen yıl nevruzdaki 'manifesto' olarak nitelendirilen açıklamasının yankılarının olumlu olduğu ve her kesimde umutlu beklenti oluşturduğu ileri sürülen açıklamada şöyle denildi:

"Bir yılı aşkın süredir bir çatışmasızlık durumu yaşanmıştır. Bu süreçte Kürt ve Türk gençleri yaşamını yitirmemiştir. Kürt ve Türk halkı bu sürecin devam etmesi ve kalıcı olmasını istemektedir. Barışın devam etmesi halklarımızın çıkarınadır. Bu çatışmasızlık ortamının devamı ve demokratik barışın gerçekleşmesi için gerilla sınır dışına çekilerek atılacak adımların önünü açmıştır. AKP hükümeti bu barış ortamını savaşa hazırlık olarak değerlendirmiş, çözüm sürecine yönelik yeterli yasal adımlar atmadığı gibi Rojava’da çetelere her türlü askeri desteği sunarak, halkımızın kazanımlarını yok etmek istemiş, halkımızın çeteler tarafından katledilmesine yol açmıştır. AKP hükümeti yeni inşa ettirdiği karakol ve kalekollar da süreci sabote etmektedir. AKP hükümeti son dönemlerde gerillaya katılımların sebeplerini ortadan kaldıracağına, çocukları gerillaya katılan aileleri tahrik edip, arasına katılan provokatörler BDP ve HDP’yi hedef haline getirmek istemektedir. Özel savaş taktikleri ile partimize yönelmektedir."

Bölgede karakol yapımının ve operasyonların durdurulması gerektiği belirtilen açıklamada, "Hükümeti, Lice’deki halkın başlattığı direnişi anlamlandırmaya ve askerlerin bu süreçte başlattığı anlamsız ve kaygı verici operasyonları durdurup normal yaşamın tekrardan hayat bulması için askeri güçlerini geri çekmeye çağırıyoruz. Aksi takdirde Lice’de halkın başlattığı anlamlı direnişin her tarafa yayılacağını belirtmek istiyoruz. Halkımızı da bu konuda bulundukları yerlerde Lice’nin sesine ses olmaya direnişini sahiplenmeye çağırıyoruz" denildi.
 

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER