ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 16:07

Özel halk otobüsçüleri ayaklandı

Özel halk otobüsçüleri ayaklandı


Bursa Özel Halk Otobüsleri Odası, Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım şirketi Burulaş’ın aldığı komisyonun yüksekliğine tepki göstererek, düzeltme yapılmadığı takdirde 20 Ocak’tan itibaren bütünleşik bilet sistemi yerine paralı kağıt bilet sistemine geçeceklerini açıkladı. Oda, kağıt bilete geçtiklerinde vatandaşı daha ucuza taşıma vaadinde de bulundu.

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanlığı (BESOB) salonunda düzenlenen istişare toplantısına katılan halk otobüsü işletmecileri, belediyenin aldığı komisyon bedellerine tepki gösterdi. Şehir genelinde355 özel halk otobüsünün en ücra köşelere dahil topu taşıma hizmeti verdiklerini belirten Bursa Özel Halk Otobüsleri Odası Başkanı Ramazan Çalan, “Kazandığımız brüt para üzerinden komisyon bedeli alınıyor. Zaten gelirimizin yüzde 65’ini mazota harcıyoruz. Biz istiyoruz ki net kazancımız üzerinden komisyon verelim. Kayseri, Manisa ve birçok şehirde yüzde 3’ler seviyesinde olan komisyon bedelleri karşısında biz brüt gelirimizden yüzde 9.44 oranında Burulaş’a ‘hizmet bedeli’ adı altında komisyon veriyoruz. Biz, 2005 yılında bütünleşik bilet sistemine neden geçtik? Taşıdığımız yolcu sayısını bilelim, hangi hatlar verimli, hangileri verimsiz gibi bir çok konu hakkında net bilgi elde edelim diye geçtik ve anlaşmayı imzaladık. 2006’dan bu yana havuz sisteminden para alıyoruz. Ama ne aldığımızı ne taşıdığımız yolcuyu biliyoruz. Artık sıkıntılar dayanılmaz noktaya geldi.” dedi.

Ramazan Çalan, BURULAŞ’a noter yoluyla ihtar çektiklerini, gelecek cevaba göre paralı sisteme geçeceklerini açıkladı. Çalan, şunları kaydetti: “Biz artık, yüksek komisyon bedelleri ödemek istemiyoruz. Zaten elde ettiğimiz gelirden maliyeye vergi ödüyoruz, bunun yanında belediyenin esnaf üzerinden ‘kar edeyim’ düşüncesiyle iyice köşeye sıkışıyoruz. Açık söylüyoruz, komisyon bedelleri düşsün veya paralı taşıma dönemine geçelim, toplu ulaşımda indirim yapacağız. Şimdi 1.85 liradan yolcu taşıyoruz, ama komisyonlar düşerse daha ucuz toplu taşıma yapabileceğiz.”

Halk otobüsü işletmecileri tepkilerini sert şekilde dile getirirken Bursa Özel Halk Otobüsleri Odası Başkan Vekili Ramazan Umur da köylere dahil toplu ulaşım hizmetleri verdiklerini hatırlattı. Anlam veremedikleri bir şekilde muhatap bulmakta zorluk yaşadıklarını savunan Umur, 20 Ocak 2013’ten itibaren paralı kağıt bilet uygulamasına geçeceklerini söyledi. Özel halk otobüsü işletmecilerine yönelik yapılan uygulamalar sebebiyle BURULAŞ yöneticileri hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını anlatan Umur, “Biz bu işe 35 sene önce CHP iktidarı döneminde başladık. Ama o dönemde kazandıklarımızı bu dönemde kaybettik. Son yıllarda özel halk otobüsü esnafı aç, sefil. Hem çalışıyoruz hem açız. Bütünleşik bilet sistemini istemiyoruz. Ödediğimiz komisyonlarla halkımızı daha ucuza taşıyacağız. 20 ocak’tan itibaren kağıt bilet sistemine geçtiğimizde yüzde 10 indirim yapacağız. Gerekirse yüzde 25 indirim yapıp Bursa halkını mağdur etmeyeceğiz. Biz, yıllardır bu ülke, bu millet için çalışıyoruz. Kimsenin bize ‘ötekiler’ gözsüyle bakmasını anlamıyoruz. Ben Kıbrıs’ta savaştım, oğlum Tunceli’de savaştı. Bu bayrak için ölürüz biz” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER