ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 21:08

Özcan, basın toplantısında Karayılan'ın açıklamalarını izletti

Özcan, basın toplantısında Karayılanın açıklamalarını izletti


CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Akil İnsanlar Heyeti’nin Bolu halkının yüzde 90’ının Çözüm Süreci'nden memnun olduğuna yönelik raporunun gerçeği yansıtmadığını savundu. Özcan, Bolu’da anket yaparak gerçek sonucu ortaya çıkaracaklarını söyledi. Bu arada Özcan'ın, düzenlediği basın toplantısında PKK'lı Murat Karayılan'ın geçtiğimiz günlerde Kandil'de yaptığı basın açıklamasını izletmesi tepkilere yol açtı.

Özcan, Türkiye ve Bolu gündemini değerlendirmek üzere partisinin il binasında basın mensupları ve partililerle bir araya geldi. Basın toplantısına il ve ilçe yönetimi ile çok sayıda partili katıldı. Özcan sözlerine Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı anarak başladı. Çözüm Süreci'nde partisinin tavrının net olduğunu belirten Özcan, PKK'lı Murat Karayılan'ın geçtiğimiz günlerde Kandil'de yaptığı basın açıklamasını sinevizyon şeklinde hazırladıklarını ve bunun izlenmesi gerektiğini söyledi. Karayılan'ın 10 dakikalık konuşmasının ilk dakikalarında basın mensupları ile bazı partililer yapılan uygulamaya bir anlam veremediklerini belirtti. Partililerin ve basın mensuplarının rahatsızlık duyması üzerine sinevizyon ekranı kapatılarak basın açıklamasına devam edildi.

Geçtiğimiz ay Bolu’ya gelen Akil İnsanlar Heyeti’nin Başbakan’a sunduğu Bolu ile ilgili raporda, Bolu halkının yüzde 90’ının süreçten memnun olduğunun bildirildiğini söyleyen CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, bu sonucun gerçeği yansıtmadığını ifade ederek Bolu’da anket yapacaklarını ve gerçek sonucu ortaya çıkaracaklarını söyledi.

VATANDAŞA HANGİ SORULAR SORULACAK?

Cumhuriyet Halk Partili gençlerin hafta boyunca Bolu’yu karış karış gezerek nabız yoklayacaklarını söyleyen Özcan, vatandaşa süreç ile ilgili şu soruların yöneltileceğini belirtti:

"- AKP Hükümetinin çözüm süreci adı altında, İmralı’da cezasını çeken PKK lideri ile görüşmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
- PKK ile hükümet arasındaki bu görüşmelerin Türkiye’ye barış getireceğine inanıyor musunuz?
- Başbakan tarafından atanan ve hükümete bağlı olarak çalışan akil adamların barışa katkı yapacağına inanıyor musunuz?
-Yaşanan sorunu Kürt sorunu olarak mı yoksa terör sorunu olarak mı değerlendiriyorsunuz?
-Hükümetin ortaya attığı Başkanlık sistemini nasıl değerlendiriyorsunuz?
-Sizlerin temsilcisi olan Bolu milletvekillerinin AKP’li CHP’li fark etmez, çözüm süreci adı verilen bu sürece karşı tavırları nasıl olmalıdır? Yani destek mi vermelidir, karşı mı çıkmalıdır?”

Özcan, bu soruların sonuçlarını bir hafta sonraki basın toplantısında kamuoyuna duyuracaklarını söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER