ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 16:45

Özal'ın naaşında kadmiyum ve DDT

Özalın naaşında kadmiyum ve DDT

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili rapor Başsavcılığa gitmeden raporda yazanlar kafaları karıştırmaya yetti.


Adli Tıp Kurumu Başkanı Haluk İnce, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili raporu tamamlayıp Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiklerini söyledi. Özal'ın naaşında "kadmiyum ve DDT" bulgusuna rastlandığı bildirildi.

İnce, "Teknik olarak bize ihtiyaç olursa gelip destek veririz. Raporu alın, çıkan haberlere bakın, çok şaşıracaksınız. Okuduğunuz zaman bazı şeyleri kafanızda canlandıracaksınız. Çok basit, vardı yoktu denecek bir rapor değil" dedi.

İnce, AA muhabirine, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili raporu tamamlayıp Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiklerini, isterlerse açıklamayı onların yapacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın "raporun kuşkuları gidermediği" yönündeki açıklamasının sorulması üzerine İnce, "Neye dayanarak söyledi, bilmiyorum ama raporu okumak gerekiyor. Biz raporu yazan arkadaşımızla birlike gönderdik. Ekleriyle birlikte kalın bir rapor. Açıklamayı Savcı bey yapacak. Teknik olarak bize ihtiyaç olursa gelip destek veririz" diye konuştu.

İnce, "işin sahibinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olduğunu", açıklamanın da kendileri tarafından yapılabileceğini kaydetti. "Bu hastanın özeliyle ilgili. Soruşturma da hastanın özeli. Soruşturmanın sahibi de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı" diyen İnce, zehir konusunda farklı açıklamalar yapılmasının hatırlatılması üzerine, "O haberleri hepsini yayın. Sonra raporu alın. Çok şaşıracaksınız. Raporu okumak lazım. Sonuç 12 sayfa, toplam 380 sayfa. Rapor okunduğunda bazı şeyleri kafanızda canlandıracaksınız. Çok basit, vardı yoktu denecek bir rapor, sonuç değil" diye konuştu.

BAŞSAVCILIK AÇIKLAMA YAPTI: "KESİN ÖLÜM SEBEBİ BELLİ DEĞİL"

Ankara Cumhuriyet Başsavclığı, Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın naaşında yapılan incelemeye ilişkin Adli Tıp Kurumu raporu ile ilgili açıklama yaptı.

Ankara Cumhuriyet Başsavclığı, Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın naaşında yapılan incelemeye ilişkin Adli Tıp Kurumu raporu ile ilgili yapılan açıklamada, ''Adli Tıp Kurumu raporunda ölümün hemen sonrasında gerekli otopsi işleminin ve ölü üzerinden derhal alınması gerekli kan, idrar ve doku örnekleri gibi materyallerin alınarak incelemelerinin yapılmamış olması nedeniyle kesin ölüm sebebinin saptanamadığının bildirilmiş olması nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından dosyada mevcut Adli Tıp Kurumu raporu diğer bulgu ve deliller ışığında soruşturmaya devam edilerek, muktezaya bağlanacaktır'' denildi.

Başsavcılık, Özal'ın naaşında yapılan incelemeye ilişkin Adli Tıp Kurumu raporunda mevcut bilgi ve bulgular ile kesin ölüm sebebinin tespit edilemediğinin oy birliğiyle mütala edildiğinin bildirildiği kaydedildi.  

"RAPOR ÇOK FARKLI"

Raporun içinde analizlerin ve sonuçların olduğuna dikkati çeken İnce, "Sadece şu kadarını söyleyeyim, o analizleri yapabilecek laboratuvar sayısı çok fazla değil dünyada. Bunlar çok hassas analizler...Ben kurumumla, çalışanlarımla gurur duyuyorum. Çok güzel şeyler yapıldı" dedi.

Raporla ilgili açıklama yapmadıklarını belirten İnce, "Başlangıçta neredeysem aynı noktadayım. Güzel bir çalışma yapıldı. Rapor oybirliğiyle çıktı" diye konuştu.

İnce, "rapor açıklandığında şüpheler giderilmiş olacak mı?" sorusuna, "Ona Cumhuriyet Başsavcılığı karar verecek" karşılığını verdi. Zehirlenme konusundaki haberlerle ilgili olarak İnce, "Raporu okuduğunuz zaman çıkan haberleri de önünüze koyun. Rapor ile arasında benzeme olasılığı çok yüksek değil. Rapor çok farklı..." değerlendirmesinde bulundu.

"KADMİYUM VE DDT" BULUNDU

Öte yandan Özal'ın naaşında yapılan incelemeye ilişkin Adli Tıp Kurumu raporunda, Özal'ın naaşında "kadmiyum ve DDT" bulgusuna rastlandığı bildirildi. Edinilen bilgiye göre, Özal'ın ölümüne ilişkin soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin'e ulaşan raporda, Özal'ın ölümünün, bu zehirlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığının tespit edilemediği ifade edildi. Başsavcılık kaynakları gerek görülmesi durumunda raporla ilgili açıklama yapabileceklerini bildirdi.

ANAVATAN PARTİSİ'NDEN AÇIKLAMA

Bu arada Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi, "Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın zehirlenerek öldürüldüğünü her zaman söyledik ve söylemeye de devam edeceğiz" dedi.

Kentteki bir etkinliğin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelebi, Turgut Özal'ın ölümüy ilgili karanlıkta kalan kısımların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün üstün gayretleri ve çabası ile bu noktaya geldiğini belirterek, Özal'ın zehirlenerek öldürüldüğü kanısının toplumun her kesiminde yaygın bir biçimde dillendirildiğini söyledi.

Bugün yapılan açıklamaların ise bu işin biraz daha soğutulmaya çalışıldığı izlenimini verdiğini ifade eden Çelebi, şöyle konuştu: "Nasıl bir netice çıkarsa çıksın kamuoyu vicdanını bastıramayacaktır. Kamuoyunda merhum Cumhurbaşkanı Özal'ın zehirlenerek öldürüldüğü kanaati oluşmuştur. Bundan sonra yapılacak her türlü açıklama kamuoyunun vicdanını bastırmaya yeterli bir açıklama olmayacaktır. Biz bundan önceki açıklamalarımızda da söyledik. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün işlerin bu noktaya gelmesinde büyük emekleri olmuştur. Bundan sonraki gayretlerini de bekliyoruz. Özellikle bizim muhalefet partisi olmamız, toplumda sesimizin çok fazla çıkmaması bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın gayretlerini önemli kılıyor. Kamuoyu vicdanı iyi okunmalıdır. Özal'ın ölümüyle ilgili konular gidebildiği yere kadar gitsin ve araştırılsın. Hatta Adli Tıp Kurumu ile eş değer sayılabilecek Avrupa'daki ülkelerde de bu testlerin yapılması ve sonuçlarının açıklanmasını istiyoruz. Sağlam ve sonuç alıcı bir cevap bekliyoruz."

"Merhum Turgut Özal'ın zehirlenerek öldürüldüğünü her zaman söylediklerini ve söylemeye devam edeceklerini" belirten Çelebi, "Bu olayın aydınlatılmasını bekliyoruz. Adli Tıp Kurumu'nun açıklamaları bizi tatmin etmemiştir. Sonuna kadar bu işin takipçisiyiz. Hükümetimizden de Cumhurbaşkanımızdan da kamuoyu vicdanını tatmin edecek şekilde bu işin üzerine gitmelerini istiyoruz." dedi.
 

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER