ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 18:22

Özal'a suikast iddianamesi kabul edildi!

Özala suikast iddianamesi kabul edildi!

İddianamede, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz hakkında ağırlaştırılmış müebbet isteniyor.


Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüne ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında emekli Tuğgeneral Levent Ersöz hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti. Ergenekon davası sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, TCK'nın Cumhurbaşkanı'na suikasta ilişkin 156. maddesi kapsamında suçlanıyor. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

TMK'nın 10. maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin'in hazırladığı iddianame, zaman aşımı süresinin dolmasına iki hafta kala Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti. Özal'ın eşi Semra Özal ile oğlu Ahmet Özal'ın müşteki olarak gösterildiği iddianamede, suç tarihi 17 Nisan 1993 gösteriliyor.

Levent Ersöz'ün suçlandığı TCK'nın 156. maddesinde, "Reisicumhur hakkında suikastta bulunanlarla buna teşebbüs edenler fiilleri teşebbüsü tam derecesinde ise ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis cezasıyla, nakıs ise müebbet ağır hapis ile cezalandırılır." deniyor.

Ersöz'ün şüpheli sıfatıyla ifadesinin alınması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazılan talimatta ise "Turgut Özal'ın Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde rahatsızlanarak vefat etmesi sürecindeki olaylar ve temel konularda ifadeler arasındaki çelişkiler gözetildiğinde, merhum Cumhurbaşkanı'nın organize bir şekilde işlenen cinayete kurban gittiği yönünde kuvvetli şüpheler bulunmaktadır." görüşleri yer alıyor. 

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER