ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 17:16

ÖYP bilgilendirme toplantısı yapıldı


Gazi Üniversitesi'nde Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı'na (ÖYP) ilişkin bilgilendirme toplantısı yapıldı.
    
Gazi Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, dün Mimar Kemaleddin Salonu'nda, ÖYP kapsamındaki gelişmelerle ilgili olarak bir yapılan toplantıya, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban H. Çalış, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, ÖYP Kurum Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Uslan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Türker, Genel Sekreter Dr. Savaş Bayındır, ÖYP Birim Koordinatörü Prof. Dr. Suna Ağıldere ve araştırma görevlileri katıldı.
     Toplantıda, Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Uslan, Gazi Üniversitesi'nde ÖYP kapsamında 366 araştırma görevlisi olduğunu hatırlatarak, bunların 192'sinin 2011, 174'ünün ise 2012 yılında göreve başladığını belirtti.
     2013 Bahar Dönemi için Gazi Üniversitesi'ne 511 araştırma görevlisi tahsisi yapıldığını kaydeden Uslan, ÖYP kapsamında Gazi Üniversitesi'ne gelen araştırma görevlilerinin 74'ünün İktisadi ve İdari Bilimler, 73'ünün de Gazi Eğitim Fakültesinde görev yaptığını dile getirdi.
     Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde ÖYP'li 75 araştırma görevlisinin görev yaptığını anlatan Uslan, bu açıdan enstitüler arasında Sosyal Bilimler Enstitüsü'nün ilk sırada yer aldığını ifade etti. ÖYP konusunda birçok yeni çalışma gerçekleştirdiklerini vurgulayan Uslan, ÖYP ile ilgili yaşanan sıkıntıların çözüme kavuşturulması amacıyla 2012 Eylül'ünde Gazi Üniversitesi ÖYP Kurum Koordinatörlüğünü kurduklarını söyledi.
    
     -''Milletin önünü açan bir proje'-
    
     Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber de ÖYP'yi ''Milletin önünü açan bir proje'' olarak niteleyerek, üniversitelerin görevinin fakülte ve yüksekokul açmak ile lisans düzeyinde öğrenciler yetiştirmekten ibaret olmadığını belirterek, ''Üniversitelerin görevi akademisyen yetiştirmektir. Yüksek lisanslı, doktoralı insanlar yetiştirmektir'' ifadelerini kullandı.
    
   ''Herkes en iyisini yapmak zorunda''
    
     YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban H. Çalış ise konuşmasında Türkiye'nin yükseköğretim alanında uluslararası bağlamda bir cazibe merkezi haline getirmek istediklerini ifade ederek, ÖYP'yi önümüzdeki dönemde sistemi daha fazla araştırma görevlisini kapsayacak şekilde inşa etmeye çalışacaklarını belirtti.
    
Çalış, ÖYP kapsamında görev yapanlara sınavsız yüksek lisans ve doktora araştırma faaliyetleri için maddi destekle, yurtdışı olanakları gibi istisnalar tanıdıklarını kaydetti.
    
Konuşmaların ardından soru-cevap kısmına geçildi. YÖK Başkan Vekili Şaban H. Çalış, öğretim elemanlarının ÖYP ile ilgili sorularını yanıtladı.
    
Toplantı, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber tarafından YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban H. Çalış'a plaket verilmesiyle sona erdi.
    
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER