ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 13:59

Ovit Tüneli şantiyesi, çığ tehlikesi altında

Ovit Tüneli şantiyesi, çığ tehlikesi altında


Rize’nin İkizdere ilçesinde yapımı sürdürülen Ovit Tüneli’nde 2 dağ yamacı arasına kurulan ve 200’e yakın çalışanın kaldığı şantiye çığ tehlikesiyle karşı karşıya. Her yıl irili ufaklı çığ olaylarının meydana geldiği bölgede yaşayan köylüler, şantiye kurulmadan önce yetkilileri çığ tehlikesi konusunda uyardıklarını söyledi.

Temeli mayıs ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan ve tamamlandığında 12 kilometre uzunluğuyla Türkiye’nin en büyük tüneli olacak olan Ovit Tüneli çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Tünel inşaatında çalışanlar, soğuk ve karlı havaya rağmen gece gündüz çalışıyor. İşçiler, tünel inşaatını yürüten firma tarafından tünelin giriş noktası yakınında, 2 karlı yamaç arasında kurulan şantiyede kalıyor. Tünel inşaatının sürdüğü alandaki köylüler, şantiyenin kurulu olduğu alana her yıl çığ düştüğünü öne sürdü. Köylüler, kar nedeniyle yılın 6 ayı araç yoluna kapalı tutulan Ovit Geçidi’nin sıkıntılarını iyi bildiklerini ve şantiye kurulmadan önce yetkilileri çığ tehlikesine karşı uyardıklarını söyledi.

    Sivrikaya köyü sakinleri, “Her yıl o bölgede çığ düşer. Çığ riskinin yüksek olduğu bir nokta. Şantiye büyük sıkıntı altında. Biz şantiye kurulmadan önce yetkilileri uyardık. Yine de şantiye binasını 2 karlı vadi arasında kurdular. Eğer şantiye binasının gerisinde yamacın önünde bir set yapılırsa şantiye sahası olası çığ riskinden korunmuş olabilir. Şantiyede 200’den fazla insan kalıyor.” şeklinde konuştu.

    Konuyla ilgili olarak görüşülmeye çalışılan karayolları ve firma yetkilileri açıklama yapmadı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER