ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 14:38

Ovit Dağı kara hasret kaldı

Ovit Dağı kara hasret kaldı


Rize’nin İkizdere ilçesi sınırlarında bulunan ve yılın 8 ayı kar yağışının görüldüğü Ovit Dağı bu yıl kara hasret kaldı.

Rize-Erzurum Karayolu'nun 2 bin 640 rakım yüksekliğindeki Ovit Geçidi özellikle kış aylarında şoförlerin ve yolcuların korkulu rüyası haline gelmişti. Yılın 8 ayı kar altında kalan geçit, yılın altı ayı araç ulaşımına kapanırken, düşen çığlar yüzünden neredeyse her yıl birkaç araç yolda mahsur kalıyor. 20 Kasım 2009 yılında içerisindeki 18 yolcusu ile yolda mahsur kalan otobüs 48 saat süren zorlu çalışma sonucu yolcuları ile birlikte güçlükle kurtarılmıştı. Yine aynı şekilde 16 Nisan 2011 yılında 16 yolcusu ile dört araç yolda mahsur kalırken yolcuları saatlerde hayatta kalma mücadelesi vermiş ve güçlükle kurtarılmıştı.

Rize -Erzurum Karayolu'nun yılın 12 ayı trafiğe açık tutulabilmesi için dünyanın en büyük tünel projelerinden bir tanesi olan Ovit Tüneli'nin inşaatına başlanıldı. 12 kilometre uzunluğundaki tünel ile geçit vermeyen Ovit'in altından geçilmesi hedefleniyor. Geçtiğimiz yıl bu günlerde Ovit'te 2 metreye yakın kar bulunurken, yolda mahsur kalanların kurtarılması için 48 saat süren bir mücadele verilirken bugün ise Ovit'te kar bulunmuyor. Geçtiğimiz yıllarda geçilmesi mümkün olmayan geçit şimdi ise trafiğe açık.

Ovit'e en yakın nokta olan Sivrikaya köyünde ise kış hazırlıkları halen sürüyor. Çobanlar koyun ve keçilerini dağlarda otlamaya devam ediyor. Karayolları ise ışıklı levhalar ile her ihtimale karşı sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER