ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 14:57

"ÖTV ve KDV insin, daha ucuza yolcu taşıyalım"


İzmir Büyükşehir Belediyesi, tamamı klimalı ve engelli binişine uygun 100 yeni körüklü otobüs için protokol imzaladı. Toplam 22,5 milyon Euro’luk maliyeti olan yeni otobüslerin ilk bölümü 2014 Şubat ayında teslim edilecek. ESHOT’un filosuna dahil edeceği otobüslerin protokolü Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, üretici firma Solaris Bus&Coach S.A Yönetim Kurulu Başkanı Dariusz Mıchalak ve ESHOT Genel Müdürü Faruk Alçelik tarafından törenle imzalandı. Törende konuşan Başkan Kocaoğlu, “Ulaşımda, şu veya bu kişileri bedava taşıyacaksın diyen Bakanlar Kurulu, ÖTV’yi indirmiyor. Eğer toplu ulaşımda ÖTV ve yüzde 18 KDV indirilirse vatandaşı daha ucuza taşıma imkanımız olacak, çünkü biz alınan biletlerin yüzde 18’ini Maliye’ye KDV olarak ödüyoruz.” dedi. Kocaoğlu, AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay’ın, ulaşım zammına ilişkin “ölçüsüz ve adaletsiz” sözlerine de cevap verdi: “Partisinin sadece ve sadece adında adalet olduğu için ulaşımda adaletten söz edemez. Adalet, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vicdanındadır ve vicdanında yaşayacaktır. Adalet bizim vicdanımızda yaşadığı müddetçe adaletsizlik yapanlar gereken dersi alacaktır.”

‘ÖTV İNSİN, DAHA UCUZA YOLCU TAŞIYALIM’

İzmir’in 90 dakika ulaşım ve tam entegrasyon sistemleriyle Türkiye’ye örnek olduğunu savunan Kocaoğlu, şunları söyledi: “Bu ulaşım konforu başka hiçbir ilimizde yoktur. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplam yolcu sayısının büyük çoğunluğunu kendi belediye otobüsleriyle sağlamaktadır. Akaryakıt fiyatları ortada. Son bir ayda devalüasyon yüzde 17. Bakanlar Kurulu’nun çıkardığı kararlarla ücretsiz taşıdığımız yolcu sayısının İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne 2012 yılındaki maliyeti 230 milyon lira. ‘Ulaşıma bağlı belediye şirketleri zarar ediyor.’ derken bunun ve sübvanse ettiğimiz kadar zarar etmediğimizin bilinmesi gerekir.”

Yönetim Kurulu Başkanı Mıchalak ise İzmir’de bulunmaktan dolayı onur duyduğunu belirterek, “Oldukça rekabetçi Türk pazarında bu ihaleyi kazanmak, bizim için büyük bir başarıdır. Aynı zamanda bu kadar büyük oranda otobüs tedariki, bizim için büyük bir sorumluluktur. İzmirliler, bu uluslararası standartlardaki otobüslerin keyfini çok yakında çıkaracaktır. Otobüs üretiminde Avrupa’nın lider yenilikçi firmalarından biriyiz. İzmir’de bu anlaşmayı imzalamaktan büyük onur duyuyoruz.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER