ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 11:45

Otomobil hırsızlık çetesine 'Bulut' operasyonu

Otomobil hırsızlık çetesine Bulut operasyonu


Ankara polisi çaldıkları otomobilleri ağır hasarlı otomobillerin şasi numaralarıyla değiştirip üçüncü şahıslara satan 7 kişilik çeteyi düzenlediği ‘Bulut’ operasyonuyla çökertti.

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri aldıkları bir ihbarı değerlendirdi. Yaklaşık 5 ay süren çalışmalar neticesinde polis bir çetenin izine rastladı. Araştırma sonucunda çete üyelerinin, ‘Kanunun suç saydığı fiilleri işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, oto hırsızlığı yapmak, çalıntı otoların motor ve şasi numaralarını değiştirmek suretiyle resmi belgede sahtecilik yapmak, çalıntı ve change otoları satmak, bu yollarla haksız kazanç elde etmek ve 6136 sayılı Kanuna muhalefet’ suçlarını işlediğini tespit etti.

Çalışmaların ardından harekete geçen oto hırsızlık dedektifleri, ‘Bulut’ adlı operasyon için düğmeye bastı. Ekipler, adreslere yaptığı baskında 7 şüpheli şahsı gözaltına aldı. Polis, ayrıca 2 adet çalıntı otomobil, 4 adet çalıntı ve change otomobil ele geçirdi. Çetenin, 3 adet change oto suçlarını işlediği belirlendi.

OTOMOBİL SATTIKLARI KİŞİLERE 'ENAYİ' KODUNU VERMİŞLER

Liderliğini oto tamircisi Ercan Ö.’nün yaptığı çetenin kullandığı şifreler de deşifre edildi. Söz konusu çetenin araba siparişlerine ‘madeni para’, change arabaya ‘Bozuk para’, araba sattıkları kişilere ‘enayi’ ve paraya da ‘fıstık’ gibi şifreler verdiği ortaya çıktı. Gözaltına alınan şahısların otomobil çalma anı ise kameralar tarafından saniye saniye görüntülendi.
Emniyetteki işlemleri tamamlanan 7 zanlı, mahkemeye sevk edildi. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER