ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mayıs 2013 Cuma 11:38

Otokar'ın yeni ürünleri görücüye çıktı


Otokar'ın, önümüzdeki dönemde üretimine başlayacağı 3 yeni zırhlı taktik aracın tanıtımı yapıldı.
     Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Sakarya'daki fabrikada yeni dönemde üretilecek TULPAR, URAL ve COBRA II zırhlı taktik araçlarına ilişkin basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ismini "Manas Destanı"ndaki efsanevi kanatlı attan alan TULPAR'ın, Türkiye için önemli bir ürün olduğunu anlattı.
     Bu alanda Türkiye'nin dışa bağımlı olduğunu belirten Görgüç, "TULPAR, efsanevi ve yiğitleri koruyan bir at. Buradan çıkarak zırhlı birliklerimizin koruyucu atı olarak seçtik. Gelişen ihtiyaçlara tamamen cevap verecek" diye konuştu.
     Görgüç, burada önemli olan şeyin, Türkiye'nin dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak olduğunu dile getirerek, tamamen yeni nesil bir paletli araç olan TULPAR'ın, yeni nesil tanklarla beraber tanklar karşısındaki tehditlerle mücadele edeceğini kaydetti.
     TULPAR'ın güncel ihtiyaçlara göre uyarlandığını vurgulayan Görgüç, aracın dünyadaki benzerlerinin teknolojik seviyesine eş değer altyapıya sahip olduğuna işaret etti.
     Aracın, muharebe alanında en sert iklim koşullarında ve ağır arazi şartlarında yer alabileceğine dikkati çeken Görgüç, "Bu alanda sınıfının en üstün balistik ve mayın korumasına sahip" diye konuştu.
    
     -"Tam bir piyade mangasını taşıyabilir-
    
     Görgüç, TULPAR'ın, yüksek ateş gücü sunduğunu anlatarak, şunları kaydetti:
     "Tam bir piyade mangasını taşıyabilir. Aktif koruma sistemleri entegre edilebilir. Süspansiyon, hız azaltan, palet gergi gibi şasi alt sistemleri Otokar tasarımıdır. Tehdide göre yapılandırılabilir ve ölçeklendirilebilir modüler zırh teknolojisine haiz.
     TULPAR üzerinden birçok değişik araç yapabileceğiz. TULPAR'ın türevleri de zırhlı silah taşıyıcı araç, zırhlı muharebe aracı, zırhlı istihkam manga aracı, zırhlı keşif aracı, zırhlı komuta kontrol aracı, zırhlı komuta yeri aracı, zırhlı bakım ve kurtarma aracı, zırhlı havan aracı, zırhlı ambulans."
     Görgüç, TULPAR'ın ilk başta Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacına göre geliştirildiğini dile getirerek, ileri ki yıllarda Türk Silahlı Kuvvetlerinin böyle bir ürüne ihtiyaç duyacağını bildirdi.
     Türkiye'nin ilk milli tankı Altay'ın birçok alt yapısının TULPAR'da da bulunduğuna dikkati çeken Görgüç, "Bu da çok önemli. Altay'da da incelemeler devam ediyor. 3 bin 600 kilometre test yaptık şu ana kadar. Yaz ve kış testlerini tamamladık. Diğer iki prototipin üretimine başlayacağız" şeklinde konuştu.
    
     -COBRA II ve URAL-
    
     Görgüç, yeni COBRA II ile COBRA aracını geliştireceklerini belirtti.
     COBRA'nın, dünyada en çok tanınan araç olduğuna vurgu yapan Görgüç, "COBRA, mayına dayanıklı olup ve aynı zamanda yüzebilen ender ürünlerden. Bundan yola çıkarak kullanıcılarımızın farklı ihtiyaçları doğrultusunda COBRA II ortaya çıktı. Bunu imalata hazırlıyoruz. İç hacmi daha fazla ve daha fazla koruması var. Bu aracımızla farklı ihtiyaçlara hizmet vermeye hazırız ve her iki ürünü de aynı anda imal edeceğiz" ifadesini kullandı.
     Görgüç, URAL'ın da yeni taktik tekerlekli araç olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:
     "En önemli özelliği de şasili olmasıdır. Şasi üzerinde gövde var. Tamamen ve her şeyiyle yeni bir şasi. 5.5 ton civarında bir araç. Yüksek arazi kabiliyetine ve koruma seviyesine sahip. Tüm testleri yapıldı ve bu yıl imalatına başlayacağız. Askeri amaçlara son derece uygun. Geliştirdiğimiz süspansiyon sistemi sayesinde daha konforlu bir araç yaptık."
     Kule sistemlerinin de kendileri için çok önemli olduğunu dile getiren Görgüç, son 3 yıldır bu alana ağırlık verdiklerini kaydetti.
     Görgüç, şu anda hafif araçlar için farklı kulelerinin bulunduğunu belirterek, yeni ürünlerin, ilk olarak 7-10 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda tanıtılacağını bildirdi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER