ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ağustos 2013 Perşembe 09:24

Otoda milyonluk EFT vurgunu

Otoda milyonluk EFT vurgunu

Sahte EFT ekranı ile ‘para hesapta' diyen şebeke, 1 milyon liradan fazla vurgun yaptı.


Kaparo bahanesiyle otomobil sahiplerinin banka bilgilerini alan çetenin yöntemi pes dedirtti. 

Dolandırıcıların, satılık lüks otomobillere talip olduktan sonra fiyatta anlaştıkları araç sahiplerini oyuna getirme yöntemleri deşifre oldu. Güven sağlamak için kaparo veren şebeke, bu sayede ilk olarak para transferi için satıcının kimlik ve hesap bilgilerini aldı.

Devir anı geldiğinde ise bilgisayarda hazırlanan ve paranın satıcı hesabına geçtiğini gösteren sahte EFT ekranıyla, kurbanların inandırıldığı ortaya çıktı. Çok sayıda mağdur, ‘param hesapta' diyerek arabalarının devir işlemini gerçekleştirdi. Son dönemde bir milyon liradan fazla vurgun gerçekleştirilen yöntemin son kurban 120 bin liralık otomobilini kaptıran işadamı A.N. oldu.

GERÇEĞİ BANKADA ANLADI

Kocaeli'de yaşayan işadamı A.N. lüks otomobilini internetten satışa çıkardı. Daha sonra A.N, talip olan kişiyle telefonda görüşüp, buluştu. Bugün gazetesinin haberine göre, fiyatta anlaşılınca dolandırıcı, güven sağlamak için işadamına 5 bin lira kaparo verdi. Bu parayı da devir sırasında vakit kaybetmeme bahanesiyle online havale için kurbanın kimlik ve hesap bilgilerini alarak yaptı.

Ardından A.N, dolandırıcının bilgisayarından gösterdiği 120 bin liranın da hesabına geçtiğini gösteren sahte EFT ekranını gördükten sonra, otomobilin devrini noterden gerçekleştirdi.

Dolandırıcıyla tokalaşıp, bankaya giden A.N, paranın hesabında olmadığını görünce dolandırıldığını anlayıp, şikayetçi oldu.

YÖNTEM YAYGINLAŞIYOR

Özellikle büyük şehirlerde benzer yöntemle bir milyon liradan fazla vurgun gerçekleştiğini açıklayan emniyet yetkilileri, “Dolandırıcılar, arasında hızla yayılan yöntemin kurbanı olmamak için paranın hesabınıza geçtiğini bankanızı arayarak öğrenin. Bu tuzakta, otomobilin devrini resmi kanallar aracılığıyla başkası adına gerçekleştirdiğiniz için hiçbir şey iddia edemiyorsunuz. Şüpheli durumlarda mutlaka güvenlik güçlerine haber verin” uyarısında bulundu.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER