ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2014 Perşembe 11:54

Otobüs şoförleri 'ücretsiz yolcu' eylemi yaptı


Düzce Özel Halk Otobüsü şoförleri, ücretsiz yolcu sayısındaki artışlardan dolayı zarar ettikleri gerekçesiyle eylem yaptı. Şoförler ve otobüs sahipleri, belediye, valilik, sağlık ve eğitim personelinin ya ücretsiz ya da indirimli kartlara sahip olduklarını belirterek, masraflarını karşılayacak para kazanamaz hale geldiklerini dile getirdi. Şoförler, belediyeden iyileştirme yapmasını beklediklerini ifade etti.

Belediye önünde toplanan otobüs şoförlerinden Hamit Seyis yaptığı açıklamada, “Bugün burada toplanma sebebimiz göz göre göre yok olma aşamasına gelmemizdir. Yapacağımız eylemin bu kadar geç olması vatandaşımızın mağdur olmaması içindir. Yıllardır hizmet vermekteyiz, ancak her şey görüldüğü gibi değildir. Vatandaşımıza sunulan bu hizmet belediye tarafından değil bizler tarafından verilmektedir. Bizler bu hizmeti verebilmek için trilyonlar harcadık, hala harcamaya devam etmekteyiz. Bu harcamayla para kazanmayı hedefledik ancak belediye üzerimize kabus gibi çöktü, ne dediysek hep ret geldi. On binlerce kişiye ücretsiz kart verildi. Ben bedava taşıyorsam neden bedava verilen bu kartlardan alınan paralardan tek kuruşu biz esnafa verilmedi. Bizler resmen peşkeş çekiliyoruz, üzerimizden pirim yapılıyor. Bugün Ağaköyü'ne bir bakın, ücretli kart kullananların iki katı kadarı ücretsiz kart kullanıyor. Bu mudur hizmet, bu mudur adalet?" diye sordu.

Ücretsiz kart sahibi vatandaşlara seslenen Hamit Seyis, şunları söyledi: "Sizin yaptığınız binişlerden belediyeden hiçbir ücret almıyoruz. Biz yüzde 9 belediyeye, yüzde 4,5 e-Kent'e komisyon ödüyoruz. Bunları bilerek bu işe girdik, ama yüzde 15'leri bulan ücretsiz kartlar geldi, artık dayanacak gücümüz kalmadı. Her ay 6- 7 bin lira zarar ediyoruz. Bu akşam aracına yakıt alamayacak onlarca kişi var burada.”

Şoförlerden Mehmet Çelik şöyle konuştu: "Belediyeden yediğimiz cezalar bizi iflas ettirdi. Yolcu taşıyamıyoruz, herkese serbest kart verildi. Belediyelisi bedava, valilikteki bedava, sağlıkçısı bedava, öğretmeni indirimli. Tek para veren inşaatçısı, işçisi ve öğrenci. Hiçbir devlet kurumundaki para vermiyor, 65 yaşındakiler para vermiyor. Biz zor durumdayız. Bizim gaz alacak paramız yok. Biz bunları dile getirmek için bu eylemi yapıyoruz."

Otobüs sahiplerinden Hanifi Dündar ise “Bizim bir ay değil üç ay değil bir gün dahi bekleme sürecimiz yok. Şoförlerimizin parasını veremiyoruz. Evimize 10 lira para veremiyoruz, açız. Şoför arkadaşlarımıza üçer aylık borcumuz var. Tamircilere borcumuz var. Biz bu borçların altından kalkamıyoruz. Belediyeden iyileştirme istiyoruz." dedi.

Murat Gündoğu da şunları dile getirdi: "Ankara'da bir yerim vardı, ben satmak istemedim, çünkü yıllardır olan birikimim. 90 bin liraya bundan bir buçuk ay önce sattım ve o da buharlaştı. Niye? Belediyeye yatırmaktan dolayı. Onun için biz üç aydır pazar yolu görmüyoruz. Benim beş yaşındaki bir çocuğum var, o bile baba neden çikolata getirmiyorsun diyor. Burada ben duygu sömürüsü yapmıyorum, gerçekleri söylüyorum." Şöforler yaptıkları basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER