ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 14:46

Otizmli öğrencilerden sema gösterisi


Bağcılar'da, otizm hastası öğrenciler, hastalığa dikkat çekmek amacıyla sema ve dans gösterisi yaptı. Öğrencilerin yaptıkları resimler ve cam boyamaları da sergiyle ziyaretçilere gösterildi.

İTO Özel Eğitim Uygulama Merkezi tarafından, Bağcılar Belediyesi Halk Sarayı'nda Otizm Farkındalık Günü etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır, çok sayıda otistik öğrenci ve velileri katıldı.

Bağcılar, Esenler ve Güngören'den uygulama merkezinde eğitim gören 3-14 yaş arası çocuklar gösteride yer aldı. Sema gösterisi ile başlayan programda, sanatçı Halil Sezai’nin İsyan şarkısını seslendiren öğrenci salondakilerden büyük alkış aldı. Dans da eden öğrenciler, programda doyasıya eğlendi. Öğrencilerin okulda yaptıkları resimler ve cam boyamaları da sergide toplanarak ziyaretçilere gösterildi.

Öğrencilerden Berat Türkmen (12), “Bu programda şarkı söyleyeceğim. Hangi şarkı okuyacağımı bilmiyorum ama Ebru öğretmenim biliyor. Okulda, okuma, yazma, matematik ve hayat bilgisi dersleri görüyoruz.” dedi. Öğrenci daha sonra sanatçı Gökhan Tepe’den 'Söz' şarkısını okudu.

Resim öğretmeni Fatma Yurtbaşı, “Her seferinde farklı farklı şeyler yapmaya çalışıyoruz ki çocukların odaklanması gerekiyor. Bazıları saniyede bazıları ise dakikada odaklanabiliyor. Onları odaklayabilmek için resim yaparken özellikle renkli çalışmamız çok yoğun tuttuk. Uzun ve güzel bir çalışma yaptık.” ifadelerini kullandı.

Programa katılan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Güzel ve anlamlı bir günde buradayız. Rabbim yarattığı kulun rızkını verdiği gibi, insanlara derman da veriyor. İnsanların arayıp, çalışıp o dermanı bulması lazım. Engelli aileler Allah’a şükretmeli.” diye konuştu.

‘OTİSTİK ÖĞRENCİLERİN EĞİTİM SÜRESİ UZATILSIN’

Programa katılan öğrenci velileri de otistik öğrencilerin eğitim sürelerinin uzatılmasını istedi. Velilerden Hülya Köse ve Remziye Türkmen, eğitim sürelerinin 12 yıla çıkarılmasını istedi. Veliler, “Çocuğum otistik hastası. Otizm okuluna gidiyor ve seneye son senemiz. 15 yaşından sonra bizim çocuklarımıza okul yok. Biz çocuklarımız için okul istiyoruz. ŞU anda eğitim alıyorlar ama bundan sonra çocuklar evde kalamaz. Bütün toplumun bundan farkında olmasını istiyoruz. Çocuklarımızın toplumda kabullenilmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Programda, sanatçı Gökhan Tepe'nin konser vermesi bekleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER