ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 17:34

OSM’de meme kanseri erken tanı polikliniği açıldı


OSM Ortadoğu Hastanesi Cerrahi Onkoloji Kliniği bünyesinde Meme Kanseri Erken Tanı Polikliniği açıldı. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Sabahattin Aslan yönetimindeki birimin amacı Güneydoğu'da yaygın görülen meme kanseri vakalarını erken evrede yakalayarak tedavisini gerçekleştirmek.

        Tüm kanser çeşitleri arasında yüzde12’lik bir orana tekabül eden meme kanseri aynı zamanda kadınlarda en sık görülen kanser türü. Şanlıurfa’daki OSM Ortadoğu Hastanesi'nde bulunan Kanser Tedavi Merkezi bünyesindeki Cerrahi Onkoloji Kliniğinde meme kanseri erken tanı polikliniği hizmet vermeye başladı. Doç. Dr. Sabahattin Aslan yönetimindeki poliklinikte meme kanserinin erken evrede fark edilerek tedavi için avantaj sağlanması amaçlanıyor.

        Konuya ilişkin bilgi veren Doç. Dr. Sabahattin Aslan, meme kanserinde erken tanının hayat kurtarıcı bir rol oynadığını vurguladı. Aslan, "Bu nedenle başta mamografi çekimleri olmak üzere çeşitli tanı yöntemlerini kullanarak kanserin erken evrede yakalanmasını sağlıyoruz. Tabi burada kadınların kendi kendine elle muayene yöntemine sıkça başvurması gerekiyor. Memede saptanan her kitle tabi ki kanser değildir hemen panik yaşamaya gerek yok, ancak mutlaka araştırılması gerekiyor." dedi.

        "20 yaşına ulaşan her bayan aylık rutin olarak kendi kendine elle meme muayenesini yapması gerekiyor. Hiçbir belirti görülmese bile 3 yılda bir defa hekime başvurmakta fayda var." diyen Aslan, şu ifadelere yer verdi: "Çünkü memede elinize gelen kitle en az 2 yıl öncesine aittir. Mamografi ile biz bu durumu çok erken evrede fark ettiğimizde tedavi için çok büyük imkân elde etmiş oluyoruz. Biliyorsunuz kanserin kesin tedavisi henüz yok, ancak en avantajlı duruma sahip olmak hem hastalarımız için hem de biz hekimler için büyük şans. Bu konuya dikkat edilmesi gerekiyor.”

        “SOSYOEKONOMİK DURUMU İYİ OLANIN RİSKİ DAHA FAZLA”

        Bazı durumların meme kanserini tetiklediğini ifade eden Doç. Dr. Sabahattin Aslan, tanısı konulan hastaların yüzde 70'inin 50 yaşın üzerindeki kişilerden oluştuğunu söyledi. Özellikle 40'lı yaşlardan sonra düzenli kontrolleri yaptırmanın önem arz ettiğini kaydeden Aslan, "Ayrıca daha önce meme kanseri teşhisi konulup tedavisi gerçekleştirilen kadınların diğer memelerinde kanser görülme ihtimali kansere hiç yakalanmayan kişilere göre 4 kat daha fazla." ifadelerine yer verdi.

        Aslan, aile öyküsünde kanser bulunan kişilerin özellikle 30'lu yaşlardan itibaren hiçbir belirti olmasa bile kontrollerini düzenli olarak yaptırması gerektiğini dile getirdi. Meme kanserini sosyoekonomik değerlerin de etkilediğini aktaran aslan şöyle devam etti: "Fark ettiğimiz bir konu var ki, sosyoekonomik durumun sağladığı avantajlara bağlı olarak iyi beslenen bayanlar erken yaşta adet görmeye başlıyor, buna karşın bu bayanlar evliliklerini geç yaşlarda yapıyor, bu durum meme kanserinin görülme ihtimalini artırıyor. Bu profildeki bayanların da düzenli muayene konusunda duyarlı olmasında yarar var.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER