ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 12:42

'Osmanlı’da 6 yaşındaki bir öğrencinin ezberinde 200 beyit vardı'

Osmanlıda 6 yaşındaki bir öğrencinin ezberinde 200 beyit vardı


Türk Dili Uzmanı Reşat Yıldırım, dili güzel konuşmanın insanın faziletini gösterdiğini belirterek, "Osmanlı döneminde 6 yaşındaki bir medrese öğrencisinin ezberinde en az 200 beyit vardı." dedi.

Kayseri Özel Kılıçaslan Liseleri’nde Dil Bayramı etkinlikleri çerçevesinde 'Dilimiz ve Edebiyatımız' konulu bir konferans veren Türk Dili Uzmanı Reşat Yıldırım, dile sahip çıkmanın, o dili konuşanlar için önemli bir görev olduğu vurguladı.

Kılıçaslan Liseleri Kültür Merkezi’nde öğrencilerle buluşan Reşat Yıldırım, "Dili güzel konuşmak insanın faziletini gösterir, Osmanlı döneminde 6 yaşındaki bir medrese öğrencisinin ezberinde en az 200 beyit vardı. Günümüz eğitiminde ise sürekli ‘ezberden uzak kalalım’ deniliyor. Bu anlayışla çocuklarımızın hem zihni gelişimi hem de ezber birikimi eksik kalıyor." şeklinde konuştu.

Liseli ve üniversiteli gençlerin de şiire zaman ayırması gerektiğini belirten Yıldırım, şöyle konuştu: "Türkçe öğretimi yalnızca bir dilbilgisi öğretimi olarak görülmemeli. Dili ve kültürü oluşturan değerler bütünü olarak görülmelidir. Atalarımızdan bize en güzel şekliyle gelen Türkçemizin estetik değerlerine sahip çıkmalı ve gelecek nesillerimize güzel bir dil bırakmalıyız. Bu bağlamda herkes üzerine düşen görevi yerine getirmek zorundadır." diye konuştu.

Konferansın ardından, Dil Uzmanı Reşat Yıldırım’a günün anısı olarak Edebiyat Zümre Başkanı Hüseyin Say tarafından bir teşekkür plaketi verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER