ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 15:55

Osmanlı Hollywood'a girdi

Osmanlı Hollywooda girdi

Dünyanın en büyük film endüstrisi Hollywood’un birçok tarihi filminde, Osmanlı el sanatı ürünler kullanılıyor.


Gişe rekorları kıran ünlü yapımlar 'Truva', 'Yüzüklerin Efendisi', 'Harry Potter' ve 'Kral Henry' filmlerinde yapımcılar Osmanlı çarığı kullanmayı tercih etti. Kahramanmaraşlı Kopar ailesi tarafından üretilen çarıklar, yerli ve yabancı film şirketlerinin vazgeçilmez aksesuarlarından biri haline geldi. Ailenin dördüncü kuşak çarık ustası Mehmet Kopar, Hollywood’un Osmanlı çarıklarını, doğallığını koruduğunu ve eski çizgisini bozmadığı için tercih ettiğini söylüyor.

Dört kuşaktır Osmanlı çarığı üreten Kahramanmaraşlı Kopar ailesi, Hollywood’un çarık ve miğfer konusunda en büyük tedarikçisi oldu. Yaklaşık 35 çeşit çarık üreten aile, şimdiye kadar birçok ünlü filme el işi ürünlerini gönderdi. Brad Pitt’in başrolünü oynadığı Truva filmine 365, Büyük İskender’e 250, Yüzüklerin Efendisi’ne bin 500, Harry Potter filminin üç serisine 2 bin 500, Fransız-Alman ortak yapımı Kral Henry’e 650 çift çarık dikildi. Şimdiye kadar en yüksek bütçeyle çekilen yerli filmlerden Fetih 1453’e 2 bin 700, çekimleri devam eden Fatih dizisine ise bin 500 çift Osmanlı çarığı yapıldı. Son olarak Yeni Zelanda’nın tarihini anlatan bir filme çarık ve kemer dikiliyor. Ailenin dördüncü kuşak ustalarından Mehmet Kopar, orijinal Osmanlı çarıklarını manda, koyun ve dana derisinden imal ettiklerini söylüyor. Yaklaşık 25 yıldır çarık diktiğini anlatan Kopar, şu bilgileri verdi: “Kopar ailesi olarak 150 yıldır çalıkçılıkla uğraşıyoruz. Şu anda işin başında dördüncü kuşak bulunuyor. Ürettiğimiz çarıklar, film yapımcıları tarafından büyük ilgi görüyor. Özellikle Hollywood, orijinalliğinin bozulmaması ve tarihi yansıttığı için bizim ürünlerimizi tercih ediyor. Film sahnelerine uyum sağlaması ve dayanıklı olması da yapımcıları etkiliyor. Zaten film yapımcılarının bu konuda fazla seçeneği yok. Dünyada benzeri olmadığı ve taklit edilemediği için mecburen bizim ürünleri kullanıyorlar. Önceki yaptığımız çalışma, bir sonrakine referans oluyor. Brad Pitt’in Truva filminde giydiği çarık çizme bizim imalatımız.”

Çarığın dışında eski dokuyu yansıtan miğfer ve kostüm de ürettiklerini aktaran Kopar, “Yılda 5 bin çift çarık üretiyoruz. Altı kişilik atölyemizdeki imalat, tamamen el yapımı. Bu değerli sanatı bir sonraki nesle aktarmakta sıkıntı çekiyoruz. Eskisi gibi kalifiye usta yetişmiyor.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER