ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 17:08

Osmanlı hanedanına maaş bağlansın


Osmanlı'nın 34. padişahı ve İslam aleminin 99. halifesi II. Abdulhamit'in, ebediyete intikalinin 95. yıl dönümüne atfen düzenlenen ‘II Abdulhamit'ten Günümüze Ortadoğu Politikası' konulu sempozyum İstanbul’da yapıldı.

Çemberlitaş'taki Fırat Kültür Merkezi'nde (FKM) düzenlenen sempozyuma aralarında II. Abdulhamit'in bazı torunlarının da olduğu kalabalık bir davetli kitlesi katılıyor. Sempozyum Kur-an’ı Kerim’in okumasıyla başladı. Törende daha sonra toplu dua yapıldı. Sempozyum başında sahne alan Fatih Belediyesi Mehter Takımı coşkulu bir sunum yaptı.

Sempozyum organizatörü Mehmet Tosun, Osmanlı hanedanına olan ilgisizlikten yakındı. Tosun, hükümetten Osmanlı hanedanına sahip çıkılmasını ve mağduriyetlerinin giderilmesi adına hanedan mensuplarına maaş bağlanılmasını istedi.

Kalabalık bir davetli kitlesinin iştirak etiği sempozyumda konuşan, Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Şerif Ali Tekalan dünyanın bir çok yerinde hala insanların Sultan II. Abdulhamit’i öğrendiğini dile getirdi. Abdulhamit’in, devletinin selametini dert edinen büyük bir veli padişah olduğunu kaydetti. Tekalan, Abdulhamit denince Filipinler’de gittikleri bir caminin girişindeki mermeri gösteren genç Türk öğretmenleri ve o mermeri hatırladığını söyledi. Tekalan, “II. Abdulhamit cennetmekan buraya para yardımında bulunarak bu caminin yapılmasına vesile olmuştur.” dedi.

Sempozyumda bir konuşma yapan eski Milletvekili Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş ise 34 sene tahtta kalan II. Abdulhamit’in öncelikli hedefinin içten ve dışarıdan çökertilmeye çalışan devletin bekası olduğunu söyledi. Yalçıntaş, II. Abdulhamit’in azimli idaresiyle Osmanlı’yı Türkistan’da yaşanan Rus esareti benzeri süreçten koruduğunu dile getirdi.

OSMANLI HANEDANLARINA MAAŞ BAĞLANSIN

Sempozyumda konulan eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın ise öncelikle Osmanlı’nın dünya tarihinde kendine has sistemiyle 6 asır süresince tek hanedan tarafında yaşatılan en uzun ömürlü imparatorluk olduğunu söyledi. Şıvgın, II. Abdulhamit’in kızıl veya ulu han olarak anılmasının ise onun büyüklüğünü gösterdiğini ifade etti. Şıvgın, vefa borcu olarak dünya genelinde sayıları 200 dolayında olduğunu tahmin ettikleri Osmanlı hanedanları mensuplarına kurulacak bir vakıf aracılığıyla 5 bin gibi bir maaş bağlanılmasını teklif eti.
Eski Milletvekili Rasim Cinisli de bağımsız Türkiye’de yaşayan her kesin Osmanlı’yı rahmetle anıp ona saygı duymasının bir vecibe olduğunu söyledi.

Eski Kültür Bakanı İsmail Kahraman ise yaptığı konuşmada Sultan II. Abdulhamit’in daha çok doğum günü olan 22 Eylül’de anılmasını önerdi. Kahraman Osmanlı’nın 22 milyar kilometre kare gibi büyük bir coğrafya sahip olmuş bir cihan devleti olduğunu kaydetti.

SEMPOZYUMDA TORUN OSMANOĞLU

Bu arada sempozyuma katılan II.Abdulhamit torunlarından Harun Osmanoğlu ise dedesine atfen sempozyum düzenlemesinden memnuniyet duyduğunu söyledi. Osmanoğlu, Osmanlı hanedanlarına maaş türünde desten verilmesiyle ilgili ise bu konunun henüz belirsizliğini koruduğunu dile getirdi.

Sempozyumun sabah etabı sonunda II. Abdulhamit’re atfen okunan şiir ise davetlileri duygulandırdı.

İKİ AYRI OTURUM YAPILDI

Sempozyum öğleden sonraki etabında ise Prof. Dr. Mehmet İpşirli ve Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın başkanlık ettiği iki ayrı oturum yapıldı.Oturumlarda II. Abdulhamit ve İmparatorluğun Sonu, II. Abdulhamit'in Ortadoğu'daki Emlak Politikası, II. Abdulhamit ve Filistin Sorunu, II. Abdulhamit ve Ortadoğu'nun Dünü ve Bugünü, II. Abdulhamit Döneminde Ortadoğu'da İslam Dünyası, II. Abdulhamit ve Arap Dünyası, II. Abdulhamit Dönemi Kerkük ve Musul Petrolleri gibi başlıklar ele alındı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER