ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Aralık 2014 Pazartesi 17:10

Osmanlı bayrağı için teşekkür

Osmanlı bayrağı için teşekkür

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, Birinci Dünya Savaşı döneminde İngiltere'ye götürülen Osmanlı Bayrağı'nı Türk makamlarına teslim eden Turner'e teşekkür etti.


Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Birinci Dünya Savaşı döneminde İngiltere'ye götürülen Osmanlı Bayrağı'nı Türk makamlarına teslim eden İngiliz vatandaşına gönderdiği mektupla teşekkür etti. 

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesindeki açıklamaya göre, Birinci Dünya Savaşı döneminde İngiltere'ye götürülen ve Başçavuş Edgar Turner tarafından muhafaza edilen Osmanlı Bayrağı, torunu Jack Turner tarafından Türk makamlarına teslim edildi.

Bunun üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel'in İngiliz gencine gönderdiği teşekkür ve Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yıl dönümü etkinliklerine davet mektubu, Londra Askeri Ataşesi tarafından Turner'e verildi.

Açıklamaya göre, mektubu ailesi adına teslim alan baba Matthew Turner, "Sayın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in göndermiş olduğu mektubu takdim etmek için beni makamınızda ağırladığınız için teşekkür ederim. Sayın Genelkurmay Başkanına, ailemize göndermiş olduğu bu nazik ve dokunaklı mektup için teşekkürlerimi ve en derin saygılarımı sunduğumu lütfen iletiniz" ifadelerini kullandı.

Mektubun kendileri için çok anlamlı ve değerli olduğunu belirten Turner, şunları kaydetti:

"Çanakkale Muharebeleri'nin 100'üncü Yıl Dönümü Etkinlikleri'ne katılmak bizim için bir şereftir. Gelibolu Yarımadası'nda hayatını kaybeden farklı milletlerin askerlerine saygılarımızı sunmak maksadıyla orada olmak için sabırsızlanıyoruz. Sayın Komutanın bizleri davet etme nezaketi göstermesi ve bayrağın ait olduğu yere, yani Türk halkına teslim edilmiş olması, bizleri çok mutlu etti." 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER