ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mart 2014 Pazar 18:24

Osmaniye'de 4. Tirşik Şöleni yapıldı

Osmaniyede 4. Tirşik Şöleni yapıldı


Osmaniye Andırınlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin geleneksel olarak düzenlediği 'Tirşik Şöleni' kapalı Salı Pazarı yerinde yapıldı.
Dernek Başkanı Hamza Tor, Tirşik Şöleni'nin bu yıl 4’üncüsünü düzenlediklerini belirterek, Çukurova’da sıkça tüketilen Tirşik çorbasının, Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesine özgü bir yemek olduğunu ve 'Andırın doktoru' olarak bilindiğini söyledi.

Şölene katılanlara teşekkür eden Tor, “Tirşik Şöleni'ni kentimizde artık geleneksel hale getirdik. Kentimizde ve bölgemizde neredeyse her evde tirşik kazanı kaynamaktadır. Ama patenti Andırın’a aittir. Yılda bir kez de olsa tirşik şöleni sayesinde bir araya geliyor ve kaynaşıyoruz. Tirşik’in sağlığa oldukça faydası vardır. O yüzden yılda birkaç kez tüketilmesi önerilmektedir. Bugün de burada 3 bin kişilik tirşik dağıtımı yapılacaktır. Bizler Osmaniye’de yaşayan Andırınlılar olarak, Andırınlılığımızı unutmadığımız gibi yaşadığımız kentimiz Osmaniye’ye de sahiplenmekteyiz. Çünkü evimiz, aşımız, işimiz ve en önemlisi çocuklarımızın geleceği bu topraklardadır.” diye konuştu.

Etkinlikte, Halk Ozanı Hilmi Şahballı ve yerel sanatçılar, söyledikleri Andırın yöresine ait türküler ve şiirlerle ayrı renk kattılar. Katılımcılara tirşik ve bulgur pilavının ikram edildiği şölene Vali Yardımcısı Yusuf Özdemir, Belediye Başkanı Kadir Kara, AK Parti Milletvekili Suat Önal, Durdu Mehmet Kastal, AK Parti Belediye başkan adayı Mehmet Gürbüz, CHP Belediye başkan adayı Haydar Aktürk ve çok sayıda davetli katıldı.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER