ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2014 Çarşamba 14:50

Osmangazi Belediyesi'nden hayvanlar için cihaz

Osmangazi Belediyesinden hayvanlar için cihaz


Bursa Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi, yaralı hayvanlara çok daha hızlı cerrahi müdahale yapılmasına olanak sağlayan son teknoloji CR cihazını Bursa’ya kazandırdı.

Çekilen radyolojik görüntülerin bilgisayar ortamına aktarılması, işlenmesi, saklanması ve yazdırılması için kullanılan bilgisayarlı radyografi (CR) sistemi, at, eşek, köpek, kuş veya egzotik hayvan ayırt etmeksizin her tür hayvanın röntgeninin çekilebilmesinin yanında, yumuşak doku ve kemik dokudaki pek çok patolojinin çok net saptanabilmesine olanak sağlıyor. Yıl içinde at, koyun, keçi, kuş gibi pek çok türü içeren yaklaşık 7 bin hayvanın bakım tedavi ve barınmasına olanak sağlayan Osmangazi Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, bu cihaz ile örnek olmayı hedefliyor.

Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi Müdürü Dr. Aysu Altıkardeşler İlman, şunları dile getirdi: “Ülkemizde çok az sayıda belediyede bulunan bu cihaz sayesinde, can dostlarımızın bakım ve tedavilerini çok daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde yapma imkanına kavuştuk. Sahipli yada sahipsiz, barınağımıza getirilen yaralı hayvanların, cerrahi müdahale öncesi teşhislerinin yapılmasında çok büyük bir eksikliği, alınan bu cihaz sayesinde gidermiş olduk. Yeni alınan cihaz sayesinde, sokaklarda genelde karşılaştığımız araba çarpması ve benzeri durumlarda, özellikle ortopedik cerrahi gerektiren müdahaleleri çok daha hızlı ve detaylı bir şekilde yapmamıza imkan sağlayacaktır. Bilgisayarlı Radyografi (CR) sistemini barınağımıza kazandırılmasına verdiği destekler için, başkanımız Mustafa Dündar’a teşekkür ediyorum.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER