ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 22:27

Osmalı'dan günümüze kalan 'Baklava Alayı' vatandaşların ilgisini çekti


Osmanlı medeniyetinin en önemli kültürel unsurlarından Baklava Alayı, Beylikdüzü Belediyesi Ramazan Kasabası’nda yeniden canlandırıldı.

Ramazan etkinlikleri kapsamında tarihi olayları yeniden canlandıran Beylikdüzü Belediyesi, Osmanlı Medeniyeti’nde ayrı bir yere sahip olan "Baklava Alayları"nı Beylikdüzü Ramazan Kasabası’nda yeniden sahnelendi. Mehter Takımı’nın konseri ile başlayan etkinlik, Baklava Alayı’nın geleneksel olarak Baklavaları alıp halkın arasına karışmasıyla devam etti. Baklava Alayı tepsiler dolu baklavaları Mehter Marşları ile taşıyarak vatandaşlara tek tek ikram etti.

Tarihin tozlu sayfalarının yeniden canlandırıldığı etkinlikte Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun, geçmişte yaşanmış tüm güzel geleneklerin günümüze taşınması gerektiğinden söyledi. Başkan Yusuf Uzun Baklava Alayı’nın merasim töreninde sözlerini şöyle devam etti: "Bizler 4 yıldan beri Ramazan geleneğimizi bugünlere taşımak için uğraşıyoruz. Geçmişi ile bağlarını koparmış bir toplumun geleceğini şekillendirmesi gerçekten mümkün değil. Hani bazen deriz ya ‘Nerede o Ramazanlar.’ Bence eskide kalan iyi güzel ne varsa her şeyi günümüze taşımak ve yaşatmak her halde daha doğru olduğunu düşünüyoruz. Ramazan’da Osmanlı Padişahının askerine Yeni Çeri’ye Ramazan içerisinde ki baklavanın da Türk geleneğinden ne denli önemli olduğunu görüyoruz. Bu itibar ile askere ikramı anlamında olan bir merasimdir. İnşallah birazdan 3500 kişilik iftar soframızda ki misafirlerimize ikram edilecektir. Her şey baklava tadında olsun diyorum. Geçmişten günümüze kalan bütün geleneklerimizin yaşatılması gerektiğine inanıyorum. Herkese hayırlı Ramazanlar diliyorum."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER