ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mart 2018 Çarşamba 13:51

OSD'nin yeni başkanı Haydar Yenigün oldu

OSDnin yeni başkanı Haydar Yenigün oldu

OSD'nin yönetim kurulu başkanlığı görevini Kudret Önen, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün'e devretti.


Otomotiv Sanayii Derneği'nin yönetim kurulu başkanlığı görevini Kudret Önen, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün'e devretti.

OSD'nin 44'üncü Olağan Genel Kurulu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün katılımıyla gerçekleştirildi.

Genel Kurul'da 2010 yılından bu yana derneğin yönetim kurulu başkanlığını yürüten Kudret Önen, görevini, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün'e devretti.

Kudret Önen, buradaki konuşmasında, otomotiv sektörünün 1996 yılında imzalanan Gümrük Birliği Anlaşması ile ortaya çıkan tam rekabet ortamında gelişmesini sürdürdüğü ve uluslararası rekabetçiliğini ortaya koyduğu üretim, kalite ve proje yönetimiyle kendisini ispat ettiğini söyledi.

Son 20 yılda sektörün çok ciddi yapısal değişim geçirdiğini aktaran Önen, otomotiv sanayisinin yaptığı yatırımlarla üretim kapasitesini 3 kat, ihracatını ise 35 kat arttırdığını kaydetti.

Önen, "Ülkemiz, 2017 rakamları ile neredeyse dünyada üretilen her 100 araçtan ikisinin üretildiği önemli bir üretim merkezi haline gelmiştir. Üretiminin yüzde 79’unu ihraç eden sanayimiz, 12 yıldır ülkemizin ihracat lideri olup, 2017 senesinde ülkemiz ihracatının yüzde 18,2’sini gerçekleştirmiştir. 2017 senesi otomotiv ihracatımız 29 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaşmıştır. Günümüzde küresel ekonomiyi şekillendiren, ulusal ekonomilere ciddi katkı sağlayan ve yaşamımızın değişmez parçası haline gelen otomotiv sanayii, ülkemizde de imalat sanayimiz ve ihracatımıza yaptığı katkılarla ülke ekonomimizin çok önemli bir parçası haline gelmiştir." ifadelerini kullandı.

- "Stratejiler yeni teşviklerle donatılmalı"

Türkiye otomotiv sanayisinin sürdürülebilir büyümesi için 3 kritik noktaya dikkati çeken Önen, rekabetçiliğin sürdürülmesi, yeni yatırımların çekilmesi ve yeni projelerin Türkiye’de devreye girmesinin çok önemli olduğunu dile getirdi.

Önen, "Sanayimizin ihtiyaç duyduğu kararların hızla alınması, kamu kurumları arasında koordinasyonun sağlanması ve sanayi ile koordinasyon halinde çalışılmasının sürdürülebilir başarı için şart olduğuna inanıyorum. Bu iş birliği, sanayimizin sürdürülebilir rekabetçiliği için tespit edilen alanlarda çalışma yapılması ve strateji geliştirilmesi ve yeni teşvikler ile donatılması üzerine kurulmalıdır. Ülkemizin ihracat lideri otomotiv sanayiinin sürdürülebilir rekabetçiliğini ve büyümesini devam ettirmesi amacıyla kısa, orta ve uzun vadeli stratejilerin geliştirilmesi gereklidir." şeklinde konuştu.

Yerli ürün portföyünün genişlemesini sağlamak, dış ticaret dengesine katkı sağlamak ve ülke ekonomisi ile ihracata ciddi ivme kazandırmak açısından yeni yatırım çekilmesi için iç pazarın ciddi önem taşıdığını da vurgulayan Önen, yatırım teşviklerinin özellikle Kuzey Afrika ve Orta Avrupa ülkeleri ile rekabet edecek konuma getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Önen, "Brexit konusu özel olarak takip edilmeli ve sanayimiz ihracatını negatif etkilemeyecek önlemler alınmalıdır. Lojistik konusu sanayimiz ihracatını destekleyecek şekilde geliştirilmeli ve yeni teşvikler planlanmalıdır. Küresel gelişmeleri yakından takip etmek ve sanayimizin rekabetçiliğinin gelişmesini sağlamak için gereken tedbirleri hızlı ve etkili bir şekilde almak, rekabetin hızla ve sürekli arttığı iş ortamında zorunluluk haline gelmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

- "Görevi devretmenin tam zamanı olduğuna inanıyorum"

OSD Yönetim Kurulu Başkanlığı sürecince çok mutlu bir dönem geçirdiğini dile getiren Kudret Önen, şunları kaydetti:

"Üyelerimiz ve derneğimiz çalışanları ile beraber sanayimizi en iyi şekilde temsil etmeye, sanayimizin rekabetçiliğinin arttırılması için destek olmaya çalıştım. Bu dönem içinde üyelerimiz her yıl beni başkan seçerek derneğimiz için çok önemli olan yönetimde devamlılık ilkesini destekleyerek başkanlığımın devamı için oy kullandılar.

Ama her dönemin bir sonu olmalı, Sanayimizin rekorlar kırdığı bu uç noktada, bu yıl, görevi devretmenin tam zamanı olduğuna inanıyorum. Bu duygular ile, tekrar aday olmamaya karar verdiğim OSD Yönetim Kurulu görevim süresince, bana verdiğiniz destek için içten teşekkürlerimi sunuyorum."

- OSD'nin yeni başkanı Haydar Yenigün

Yeni yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin belirlendiği olağan genel kurul toplantısında, Kudret Önen başkanlık görevini, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün'e devretti.

OSD’nin yeni yönetim kurulu üyeleri ise, başkan vekili Süer Sülün, başkan yardımcıları Cengiz Eroldu, Münür Yavuz ve Tunç Başeğmez, muhasip üye Hasan Yıldırım, üyeler Habip Aşı, İsmail Sümer, İzzet Kalaycı, Marco Votta, Necdet Şentürk, Okan Baş, Serdar Görgüç, Tuğrul Arıkan şeklinde belirlendi.

Haydar Yenigün, OSD'nin sektörün çatı örgütü ve sanayinin bel kemiği olduğunu belirterek, derneğin başkanlık görevini bir bayrak yarışı olarak gördüğünü söyledi.

Bayrağın kendisine verilmesinin değerini en üst seviyede hissettiğini dile getiren Yenigün, "Büyük bir sorumluluk duyarak bu görevi alıyorum, teveccühünüz için teşekkür ediyorum. Üreterek büyümeye inanan biri olarak sektörümüzü bugünden daha iyi noktalara getirmek, büyütmek, çeşitlendirmek ve en önemlisi içinde birçok belirsizlik içeren geleceğe hazırlamak, önceki başkanlar dönemindeki olduğu gibi benim de en öncelikli konum olacak. Otomotiv sektörü Türkiye ekonomisi için en önemli itici güç. Ülkemizin en önemli ve değerli sanayi kolu. Sizlerin de desteği ile rekabetin üzerinde yer alan bu görevi layıkıyla yerine getireceğime inanıyorum." diye konuştu.

- İhracat, Teknoloji ve Yan Sanayii Başarı Ödülleri sahiplerini buldu

Dernek yönetim kurulunca, 2017 yılında ihracat yapan OSD üyelerine İhracat Başarı Ödülleri verildi. Verilen ihracat başarı ödülleri "Platin Plaket", "Altın Plaket", "Altın Madalya" ve "Gümüş Madalya" şeklinde 4 ana kategoride sınıflandırıldı.

1 milyar doların üzerinde ihracat yapan firmalar Platin Plaket, 500 ve 1 milyar dolar arasında ihracat yapan firmalar Altın Plaket, 100 ila 500 milyon dolar arasında ihracat yapan firmalar Altın Madalya, 30 ile 100 milyon dolar ihracat yapan firmalar ise Gümüş Madalya ile ödüllendirildi.

Ayrıca kalite ve teslimat güvenilirliği, teknoloji geliştirmedeki iş birliği ve rekabetçilik gibi kriterleri esas alınarak OSD üyeleri tarafından yapılan değerlendirme ile Yan Sanayi Başarı Ödülleri de sahiplerine teslim edildi. Teknoloji Başarı Ödülleri kapsamında ise Türk Patent Enstitüsü verilerine göre 2017 yılında patent tescilleri bulunan OSD üyesi firmalar ödül almaya hak kazandı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER