ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Haziran 2014 Cumartesi 16:46

Oruçlu anneler eylemlerine devam ediyor

Oruçlu anneler eylemlerine devam ediyor

Terör örgütü tarafından kaçırılan çocukları için oturma eylemi yapan aileler, oruç tutarak kurdukları çadırda eylemlerini devam ettiriyor.


Dağkapı Meydanı'ndaki aileler adına konuşan Erhan Eren, ramazan ayının birinci günü olmasına rağmen ailelerin eylemlerine devam ettiğini belirterek, annelerin derme çatma bir çadırın ve kavurucu sıcağın altında evlatlarını beklediğini söyledi.

Annelere en güzel haberin çocuklarının geldiği, en güzel bayramın da çocuklarına kavuştuğu gün olacağını belirten Eren, "Ramazan gelmiş, bayram gelecek ailelerin hiç umurunda değil. Anneler artık evlatlarına kavuşmak istiyor. Bunun için 43 gündür evlatları için eylem yapmaya devam ediyor" diye konuştu.

Anneler 81 ilde çadır kurma eylemine başlayacak

Eren, bayramdan sonra çocukların geri gelmemesi halinde, annelerin Türkiye'nin 81 ilinde çadır eylemine başlayacağını bildirdi.

Kalıcı bir barışın tesisi noktasında çocukların bir an önce geri gönderilmelerini isteyen Eren, şöyle devam etti:

"Anneler masumane ve elini vicdanına koymuş her kesimin eylemlerine destek vermelerini istiyor. Anneler biran önce evlatlarına kavuşmak için değil 40 derece, 60 derece bile olsa bu sıcağın altında yemek yemeden, içmeden eylemlerine devam edecek. Ramazan ayında herkes klimanın karşısında iftarını, anneler ise 40 derecenin üzerindeki sıcaklıkta evlatlarını bekliyor. Anneler iftarlarını da burada açacak. Sahurlarını ise kendi aralarında domates, peynir ve karpuz ile kaldığımız yerde yapacağız. Herkes annelerin yanına gelsin. İnşallah oruç burada kabul olur."

Oturma eyleminde yer alan Meral Çapa ise ramazan ayı için hiçbir hazırlık yapmadığını, 7 ay önce kaçırılan oğlu Veysel dönünceye kadar eylemine devam edeceğini söyledi.

İlk kez oğlu olmadan sahura kalktığını anlatan Çapa, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ramazan ayında nasıl oruç tutacağım? Oğlum gelmeyene kadar bu çadırdan kalkmayacağım. Bayramı da burada yapacağız. Allah rızası için bizi duyan kim varsa çocuklarımızın gelmesi için elini uzatsın. Diyarbakır'ın bu sıcağında insanlar evinde klimanın altında duramıyor. Biz ise bu sıcağın altında oruçlu halde bulunuyoruz. Ramazan ayı için hiçbir hazırlık yapmadım. Geçen yıl ramazan ayında çocuğumla sahura kalkıyorduk. Camiye gidip namaz kılıyordu. Beraber iftarımızı açıyorduk. Bu gece oğlum olmadan ilk sahura kalktım. Gittim oğlumu çağırmaya ama yatağında bulamadım. Bu nedenle sahur yapmadım. Oğlum ile Kur'an okuyorduk. Şimdi ise tek başıma okuyorum."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER