ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Aralık 2013 Pazar 16:04

Ortak Akıl Platformu, Avustralya'da yapıldı


Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Daire Başkanlığı, Avustralya'nın Melbourne kentinde, Avustralya'nın çeşitli şehirlerinde faaliyet gösteren, Türk kökenli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, iş adamları, eğitimciler, medya mensuplar ve akademisyenlerin katılımları ile 3 gün süren Ortak Akıl Platformu çalıştayı gerçekleştirdi.

20-22 Arlık tarihleri arasında Melbourne Crown Plaza'da, Yurtdışı Vatandaşlar Daire Başkanı Murat Gürbüz ve 5 kişilik uzman ekip ile gerçekleştirilen Ortak Akıl Platformu'na Türkiye'nin Melbourne Başkonsolosu Seyit Apak'ın yanı sıra Avustralya genelinde faaliyetler gösteren Türk toplumu kanaat önderlerinden yaklaşık 60 kişi katıldı.

Avustralya'daki program ilk ve örnek program

Ortak Akıl Platformu'nu Avustralya'da ilk kez organize eden Gürbüz, program ve sonuçları hakkında AA mikrofonlarına yaptığı değerlendirmede, 3 yıl önce kurulan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Daire Başkanlığının yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının sorunları, talepleri ve ihtiyaçlarıyla ilgili programlar düzenlediğini söyledi.

Gürbüz ''yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın, yaşamış oldukları sorunlar, duygu ve düşünceleri, önerileri, taleplerinde ele almak için, yurt dışında vatandaşlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla bir araya geliyoruz Avustralya'daki programımız bu anlamda ilk ve örnek bir program'' dedi.

Avustralyalı Türklere övgü

Ortak Akıl Platformu esnasında Avustralyalı Türk sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden güzel tespit ve öneriler aldıklarını, başarılı bir çalışma ortaya koyduklarını dile getiren Gürbüz ''toplumumuzun, sivil toplum temsilcilerimizin ve diğer davetlilerimizin katılım geçekten çok fazla, çok ilgi duyuldu bu anlamda çok teşekkür ediyoruz. Özellikle Avustralya için tatilin başladığı bir dönem olan bu dönemde katılımın bu kadar güçlü olması bizi çok sevindirdi. Zaten Avustralya'daki sivil toplum kuruluşları ve Avustralya Türk toplumu yaptığımız bütün çalışmalarda, coğrafyanın mesafenin çok uzak olmasına rağmen çok yakın ilgi gösteriyor bunda burada belirtmek isterim'' dedi.

Katılımcılar çalıştaydan umutlu

Ortak Akıl Platformu çalıştayına katılan Avustralyalı Türkler, yapılan programdan oldukça umutlu olduklarını belirtti. Türkiye Cumhuriyeti Brisbane Fahri Konsolosu Turgut Allahmanlı, programın çok iyi geçtiğini hatırlatarak '' bu programın daha önce yapılmasını arzu ederdim ama 3 yıl içinde kurulmuş bir organizasyon gördüğüm bugünkü çalışmalar gayet başarılı'' dedi
Programa Türkçe ve eğitim alanındaki sorunları ve çözüm önerilerini belirlemek üzere katılan Hayriye Avara 'Türkçe, özellikle Türkçe eğitimi alanında eksiklerimiz ne yada olumlu yönlerimiz ne, bunları nasıl avantaja çevirebiliriz, eksiklerimizi nasıl olumlu hale getirebiliriz, konusunda gerçekten olumlu çalışmalar yaptık bu sabahtan itibaren şu saate kadar bence sonuçları bize gayet olumlu olacak diye düşünüyorum'' dedi. Ortak Akıl Platformuna Sidney'den katılan Türkçe öğretmeni Nazmiye İyidilli'de programa katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek ''çok güzel verimli çalışmalar yaptık, olumlu olumsuz tespitler ve önerileri dile getirdik umarım bunların devamı olur ve inanıyorum da böyle başladı ise böyle gider demektir, destekleri ile de Türkçe'de eğitimin daha iyi olacağına inanıyorum'' dedi. 20 Aralık Cuma akşamı başlayan Platform, 21 Aralık Cumartesi Avustralya'daki Türk toplumunun karşılaştığı sorunlar ve ihtiyaçların tespit çalışmaları ile devam etti., 22 Aralık Pazar ise tespit edilen sorunların ve ihtiyaçların çözüme kavuşturulması için yapılması gereken projelerin hayata geçirilmesi konusunda hazırlanacak projeler ele alındı.
Ortak Akıl Platformu, çeşitli alanlarda belirlenen öncelikli sorunların çözüm önerileninde bulunduğu sunumlarla sona erdi.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER