ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 17:26

Ortadoğu'nun en büyük hububat merkezi elektriksiz


Mardin’in Kızıltepe ilçesine kurulan Ortadoğu’nun en büyük Hububat Ticaret Merkezi'ne elektrik tesisatı çekilmediği için esnaf kendi çözümünü üretiyor.
25 milyon lira harcanarak kurulan tesiste 609 işyeri bulunuyor ve 3 bin kişi çalışıyor.

Devletten 5 kuruş hibe almadan büyük bir tesis kurduklarını kaydeden Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, ilgisizlikten yakınıyor. Memleketin kalkınması amacıyla 365 esnafın bir araya gelerek kurduğu tesisten sıkıntılarla boğuştuklarını kaydeden Öter, devletten bir elektrik yardımı bile alamadıklarını aktardı. Elektrik direk ve kablolarını kendilerinin aldıklarını aktaran Öter, bunun için yaklaşık 100 bin lira harcadıklarını kaydetti.

609 işyerinin elektrik abonesinin hazır olduğunu dile getiren Öter, "Yani bu kadar büyük bir tesis yapmakla hata mı yaptık? Yaklaşık 3 bin insan buradan ekmek yiyor. Ancak bu tür sıkıntılarla boğuşuyoruz. 2 yıldan fazladır elektrik hatları ve tesisatı için uğraşıyoruz. Ancak her zaman önümüze bir engel çıkıyor. Bu mudur girişimciye destek? Şimdiye kadar devletten 5 kuruş destek veya hibe almadan bunu yaptık. Bir elektrik bize çok görülüyor. Bu kabloları kendi imkânlarımız ile çektik. Çünkü elektrik olmadan iş yapılamıyor. Kablolar açıkta ve tehlike saçıyor. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Yarın yağmur yağdığında bu açık kablolar su içinde kalacak. Tehlikenin boyutu artacak. Hakkımız olan elektriği istiyoruz." diye konuştu.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER