ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 11:42

"Ortadoğu'daki temel sorun İsrail'dir"

"Ortadoğudaki temel sorun İsraildir"


Resmi bir ziyaret için Mardin’de bulunan, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Müsteşarı Micheal Miller ve danışman heyeti, Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu’nu ziyaret etti.

 Başkanlık makamında gerçekleşen görüşmede Türkiye’ye sığınan Suriye vatandaşlarının durumu ve çeşitli konularda fikir alışverişinde bulunuldu. Daha önce Beyrut’ta görev yaptığı için bölgeyi çok iyi tanıdığını belirten, Müsteşar Micheal Miller, “Güzel bir iliniz var. Türkiye’nin Suriye sınırında olan illeri ziyaret ediyoruz. Daha önce de Hatay’ı ziyaret etmiştim. Türkiye’nin Suriyelilere kapısını açmış olması AB tarafından takdirle karşılanmaktadır.” dedi.

 Ortadoğu’daki temel sorunun İsrail olduğunu belirten Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, “İsrail’e çözüm bulunamaması durumunda bölgede savaşlar ve huzursuzluklar son bulmayacaktır. Savaşların çatışmaların ana kaynağı İsrail’dir.” dedi.

Mardin’e gelen Suriyelerle ilgili bir platform oluşturulduğunu ifade eden Başkan Ayanoğlu, insani görevlerini yaptık. Şu an Mardin’de bulunan Suriyeli kardeşlerimize, Mardinli hemşerilerim başta olmak üzere, sivil kuruluşlar olsun, resmi kuruluşlar olsun elimizden gelen her türlü yardımı yapıyoruz. Mültecilere bakışımız insanidir. Sadece Suriyeli değil Afganlı mültecilere de yardım ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Görüşme sonunda Başkan Ayanoğlu, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Müsteşarı Micheal Miller’e Mardin’i tanıtan çeşitli kitap ve broşür hediye etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER