ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 12:15

Orta Asya'nın en büyük okulunu Türkiye inşa etti


Türkiye, Kırgızistan'daki imar çalışmaları kapsamında, Oş şehrine Orta Asya'nın en büyük okulunu inşa etti.
     Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, AA muhabirine, Türkiye'nin Kırgızistan'da yaptığı yatırımlar hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin bölgede önemli çalışmalar yaptığını belirten Çam, "Ülkemiz, Kırgızistan'da özellikle son birkaç yıldır, devrim sonrasındaki sıkıntıların giderilmesine yönelik çok önemli katkılarda bulundu" dedi.
     Kırgızistan'da pek çok konuda çalışmalar yaptıklarını anlatan Çam, TİKA'nın, Orta Asya'nın en büyük okulu olan Kırgız Türk Dostluk Lisesi'ni Oş şehrine inşa ettiğini söyledi.
     Çam, "850 kişilik okulda şu anda bin öğrenci eğitim görüyor. Öğrenciler sadece lise eğitimi almıyor, liseden sonra atölyelerde elektrik, elektronik, mekanik, ahşap işleri gibi mesleki bilgiler de alıyor'' diye konuştu.
     Okulda, geçen yıl Kasım ayında eğitimin başladığını belirten Çam, konferans salonu, kapalı spor salonu, açık hava spor sahası gibi, öğrencilerin ihtiyacı olan tesislerin de bulunduğunu dile getirdi.
    
     -Bişkek'e halk ekmek fabrikası-
    
     Yatırım planlamaları doğrultusunda başkent Bişkek'te halk ekmek fabrikasının temelini atmaya hazırlandıklarını anlatan Çam, 20 bin ekmek kapasiteli tesisin sosyal patlamayı önleyeceğini, ekmek fiyatlarını kontrol altında tutabilmeyi sağlayacağını bildirdi.
     Oş şehrine büyük bir sağlık merkezi inşa ettiklerini ve çeşitli donanım destekleri yaptıklarını vurgulayan TİKA Başkanı Çam, 2 bin 760 metrekare kapalı alanı olan poliklinik inşa ettiklerini söyledi.
     Genel cerrahi, KBB, jinekoloji, diş, üroloji, göz, fizik tedavi, iç hastalıkları ve nöroloji gibi bölümlerinin de olacağı poliklinikte, 46 oda bulunacağını aktaran Çam, polikliniğin bu yıl içerisinde hizmete açılacağını kaydetti.
     Çam, Kırgızistan'da meydana gelen olaylar sırasında tahrip olan şehirlerin imarına da destek verdiklerini, bu doğrultuda, ülkenin güneyindeki okul ve hastaneler için de proje ürettiklerini ifade etti.
     Celalabad Bölgesi Klinik Hastanesi bünyesinde bulunan enfeksiyon, kardiyoloji, genel hastalıklar, sinir hastalıkları ve cerrahi kliniği gibi birçok bölümün tadilatını da gerçekleştirdiklerini aktaran Çam, Batken ili Kadamçay ilçesine bağlı Kotormo köyünde, ilkokul binasının TİKA tarafından tamamlandığını söyledi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER