ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Mart 2014 Çarşamba 10:17

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki olaylar

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki krizin çözümü için yaklaşık 3 haftadır askeri, diplomatik ve ekonomik plandaki uluslararası seferberliğin arttığını ve bunun, barışın sağlanması yönünde atılmış iyi bir adım olduğunu söyledi.


Kamerunlu jeopolitisyen Eric Owona Nguini, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki krizin çözümü için yaklaşık 3 haftadır askeri, diplomatik ve ekonomik plandaki uluslararası seferberliğin arttığını ve bunun, barışın sağlanması yönünde atılmış iyi bir adım olduğunu söyledi.

Kamerun'un başkenti Yaounde Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'nde öğretim üyesi olan Nguini, açıklamasında, yine de uluslararası toplumun tek başına krize son veremeyeceğini vurguladı.

Nguini, herşeyin Orta Afrikalıların, sosyal eşitliği, affetme duygusunu, özveriyi ve ulusal uzlaşmayı öne çıkararak bu sürece katkıda bulunmak istemesine bağlı olduğunu belirtti.

Eric Owona Nguini, uluslararası aktörlerin her birinin çıkarlarını korumasının artan seferberliğin asıl nedeni olabileceğine de dikkati çekti.

Senegal eski Dışişleri Bakanı Şeyh Tidiane Gadio, kısa süre önce İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri İyad Medeni tarafından Orta Afrika Cumhuriyeti Özel Temsilcisi olarak atanmış ve önceki gün Orta Afrika bölgesi turuna çıkmıştı.

Gadio, verdiği demeçte, görevinin Müslüman ve Hıristiyanlar arasında diyalog başlatmak olduğunu belirtmişti.
Bir AB heyeti geçen hafta başkent Bangui'de, ülkeye 101 milyon avro daha yardım yapılacağını açıklamıştı.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun bu ay, uluslararası toplumdan Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki olayların yatıştırılması ve sivillerin korunması için 3 bin ek güvenlik gücü istemişti.
BM Komisyonu da, 8 Mart'ta Orta Afrika Cumhuriyeti'nde insan hakları ihlallerini araştırmaya başlamıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER